KRÁSNÁ A KOMPLIKOVANÁ... TAKOVÁ JE ČEŠTINA.

19. ledna 2011 v 22:27 | Lenča |  MY THOUGHTS
Původně se mi žádný článek psát nechtělo, ale potom, co jsem si přečetla několik dvouřádkových článků, řekla jsem si, že bych možná přecejen měla něco málo napsat.

Všichni, co mě alespoň trochu znají, vědí, že miluju angličtinu a vlastně cizí jazyky celkově. Každý jazyk je svým způsobem jedinečný a dokonale originální a myslím, že u jazyka českého to platí dvojnásob. Ačkoli se mnou nemusíte souhlasit, podle mě jsou obecně nejtěžší jazyky ty nejhezčí. (Koukněte třeba na takovou čínštinu!) Čeština je těžká i pro nás - skloňování, časování, i/y, přechodníky, slovesné třídy... Nedokážu si ani představit, jak těžká musí být pro cizince.

Ale když se česky dobře naučíme a porozujíme češtině, ona se nám odmění svou krásou. Jak krásná je česká poezie! Jak bohatou slovní zásobu využívá Karel Hynek Mácha ve svém Máji! Kolik krásných českých knížek máme... kdo by neznal Bohumila Hrabala, Milana Kunderu, Jana Nerudu nebo Boženu Němcovou? A samozřejmě nesmím opomenout ani českou hudbu. Jsem si jistá, že nejsem jediným člověkem, pro koho je jednoznačnou klasikou Jaromír Nohavica. Myslíte, že by se takové krásné texty daly napsat v jiném jazyce? Určitě ne.

Tak, prosím vás, tu češtinu nekažte, a už vůbec ji nekažte jen proto, abyste byli kdOwIiIyAk cOoL. Protože to není ani trochu cool.
 


Anketa

Chcete, aby se přestalo rozlišovat tvrdé a měkké y/i?

Ano
Ne
Je mi to fuk

Komentáře

1 Bylinka Bylinka | Web | 20. ledna 2011 v 1:25 | Reagovat

Přesně tak, Nohavica je génius:) Čeština není zpěvný jazyk, protože má hodně souhlásek a méně vokálů a když už někdo dokáže takhle jednoduše a přirozeně skloubit hudbu s krásným textem, je to teprve umění! :-)
Taky miluju angličtinu a češtinu - a to je taky důvod proč tyto dva jazyky studuji na vysoké :-)

2 Eva2 Eva2 | Web | 20. ledna 2011 v 9:46 | Reagovat

Miluju knihy, v knihkupectví dokážu strávit hodiny, většinou odcházím s více knihami, než jsem si původně plánovala. Českou literaturu jsem ráda neměla, mluvím-li o základní nebo střední škole, pamatuji si, že jsem měla povinnou četbu a psala jsem čtenářský deník. Řekla bych, že právě ta povinná četba mě trochu omezovala. A proto, jsem na českou literaturu trochu zanevřela, až v posledních měsících se k ní vrácím a nemůžu říct víc, než to, že čeština je krásný jazyk. Miluju poesi a mým oblíbeným autorem je F.Gellner, taková výjimka potvrzující pravidlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama