Únor 2011

TAK JSEM ZASE TU :)

28. února 2011 v 18:34 | Lenča |  MY THOUGHTS
Ahojec,

tak jsem se po dlouhé době zase zatoulala na blog, zkritizovala ty šílené změny (vážně, vždyť já se v tom vůbec nevyznám =/) a řekla si, že bych měla po dlouhé době zase něco napsat. Notebook už mi naštěstí konečně zase funguje, ale kdoví na jak dlouho...

Tenhle týden máme jarňáky, hurá :) Weekend jsem trávila u babičky a teď je u nás na celý týden zase bratránek. Miluju tohle počasí, venku svítí sluníčko, je tam krásně teplo a v noci jsou vidět hvězdy. A navíc nám na zahradě začínají klíčit krokusy a sněženky (: Hlavně doufám, že se ta strašná zima už nevrátí.

V sobotu jsem byla nakupovat, takže mám krásný nový tričko a několik knížek. Věděla jsem, že nemám do těch Levných knih chodit :D Koupila jsem soundtrack k Forrestovi za 15 Kč xD A pak ještě spoustu dalšího. A potkala jsem nějakou novou knížku od Josteina Gaardera (autor Sofiina světa). Jmenuje se Hrad v Pyrenejích, zatím jsem ji ale nekoupila... Ale rozhodně vypadá zajímavě.

Co se dělo dneska? Přečetla jsem Krále Oidipa :D Konečně! A kupodivu mě to i docela bavilo. Je to sice naprosto nenormální, ale něco na tom je. Když přihlédnu k tomu, jak dávno to bylo vymyšlený. Jinak teď nic zvláštního nečtu, jsem už potisící uprostřed Fénixova řádu. A bráchovi se zalíbila Koralína (ani se mu nedivím, je to dokonalá knížka), tak mu ji občas čtu. Jinak jsem na začátku Čapkovy Matky, na kterou ale zatím žádný názor nemám, i když rozhodně vypadá zajímavě.

Tak zatím pa, pokusím se psát častěj, i když nic neslibuju. Váš knihomol L.

MÁM SESTŘENKU :))

9. února 2011 v 20:22 | Lenča |  MY THOUGHTS
Ahojky,

mojí tetě se asi před dvěma hodinami narodilo miminko a k velkému překvapení je to holčička :) Tak mám malou sestřenku, yay (: Asi Maruška :) A všechno je v pořádku :) Já jsem tak ráda, už se nemůžu dočkat až malou uvidím ;)

Jinak, stávkuje mi notebook, takže teď píšu z jinýho počítače (ještěže máme doma těch pc tolik :D). Prostě se vůbec nechce zapnout a já netuším, co s ním je =/ Tak sedím v obýváku u pc a sleduju telenovelu xD Nebo bych spíš měla říct - dělá se mi zle z telenovely. Jak to můžete někdo sledovat, lidi? :D

No zatím bye, happy L.

AFTERDARK

6. února 2011 v 10:50 | Lenča |  BOOKS
Originální název: Afutádáku
Autor: Haruki Murakami
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2007 (Jap. 2004)
Překladatel: Tomáš Jurkovič

Před očima nám leží město. Pozorujeme ho z nebe, jak noční ptáci letící vysoko na obloze. Z té výšky vypadá město jako jediné obrovské zvíře.
Příběh se odehrává v současném Tokiu v jediné noci mezi posledním nočním a prvním ranním vlakem. Vševědoucí vypravěč nás spíše filmovým než knižním stylem přenáší do restaurace Denny's, kde sedí Mari a čte si. Poznáváme i její krásnou sestru Eri, která spí. Pokud máte rádi tajemno, tahle kniha se vám bude určitě líbit. Je napínavá, psychologicky záludná, s menšími prvky hororu.

I když jsem po téhle knize sáhla v knihovně jen a jen kvůli jménu a netušila jsem o ní vůbec nic, přečetla jsem ji včera jedním dechem. No a pokud máte rádi Japonsko, je naprosto jasné, že si Afterdark a nejspíš i jiné Murakamiho knížky zamilujete :)


HARUKI MURAKAMI, EPIDEMIE A OBLEVA

5. února 2011 v 13:23 | Lenča |  MY THOUGHTS
Ahojec,

řeknu vám, že moje nálada není zrovna nejlepší. Po celé republice řádí chřipka a vypadá to, že se nemoc nechce vyhnout ani mě a to mám jet v pondělí na lyžák... Sice nejsem žádnej lyžařskej nadšenec, ale stejně bych nechtěla místo týdne lyžování ležet v posteli. Kromě toho jste si nejspíš všimli nedokonalého počasí. Každou chvíli padají ze střechy tuny sněhu, čas od času zaprší a příšerně tam fouká vítr.

Včera jsem šla spát vcelku brzo (už asi v 11 :D) a zdálo se mi hrozně moc snů. A naprostý šílenosti. První se mi zdálo o seriálu Sedmé nebe, na čemž by nebylo nic divného vzhledem k tomu, že ho sleduju pořád dokola. Divný na tom bylo, že jsem byla Matt (což, pokud vám to nedošlo, je kluk) :D No a pár dalších hloupostí. Třeba, že tady někde byla nějaká krasobruslařka a učila mě a ještě nějaký další imaginární lidi krasobruslit. A aby to nebylo málo divný, tak to ani nebylo na ledě xD ...atd.atd.

"Ráno" jsem se vzbudila asi v deset. Uvařila jsem si červenej čaj-nečaj :D (rooibos) a začala číst druhou půjčenou knížku od Murakamiho. Četla jsem O čem mluvím, když mluvím o běhání a dneska jsem začala Afterdark, což se mi líbí snad ještě víc. Jeho knihy jsou prostě úžasný. Myslím, že v takovém podobném stylu bych jednou taky chtěla psát. Samozřejmě nemůže být každej jako Murakami, jen říkám, že je mojí inspirací. Navíc u Afterdark se mi líbí, že píše v 1. osobě množného čísla, takže se jako baví se čtenářem.

Zatím pa, L. <3

JAKO TŘPYTIVÉ KAŇKY NA ČERNÉM PAPÍRU

4. února 2011 v 20:04 | Lenča |  TVORBA
Když si vezmu černý papír a snažím se kreslit obyčejnou tužkou, není nic vidět. To je logika. Proč bych taky normálně psala na černý papír? Ale když chci zpodobit noční oblohu, nehodí se žádný jiný papír lépe. Není těžké namalovat jasnou oblohu, v podstatě stačí udělat miliony bílých kaněk a velký kruh, nebo něco jiného podle toho v jaké je měsíc fázi.

Malovat zamračenou noční oblohu by mohlo být těžší. Bude tu stačit i bílý papír, ale nejméně dvě barevné tempery. Tmavě modrá barva zabírá na papíře tolik místa jako upovídaní turisté v centru Prahy. Černá ale připomíná déšť nad Prahou, který přiměje cizince se lehce stáhnout pod střechy budov.

Když jsem se před chvílí podívala z okna, viděla jsem ještě jiný druh noční oblohy. Není to ta nejhezčí, ale i tuhle musíme někdy přežít. Kdybych ji měla k něčemu přirovnat, nejspíš by to byla podivná omáčka ze školní jídelny. A z ní se spouští nekončící ledový déšť.

KAM BYCH SE CHTĚLA PODÍVAT.

3. února 2011 v 14:31 | Lenča |  OTHER STUFF


1. Harry Potter theme park, Orlando, Florida

Podle toho, co jsem zatím slyšela, viděla nebo četla, je to tam naprosto úžasné. Kde jinde se totiž můžete projít po Prasinkách, ochutnat máslový ležák, navštívit Ollivadera a pak se projít po Bradavickém hradě? Vstupenka na jeden den stojí něco přes 100 dolarů, což nepovažuju za zas tak moc vzhledem k tomu, co všechno tam člověk může vidět. A samozřejmě se ještě platí nějaké poplatky a za atrakce… Větším problémem je, že Florida je 'tak trochu' z ruky :D Ale až jednou pojedu do US, určitě se tam podívám.


2. London
A taky, že se tam podívám :) Londýn se mi moc líbí prostě jako celek, ale nejvíc mě tam lákají asi ty tolik známé parky (hlavně Hyde Park), skvělá muzea, galerie a tolik dalších krásných míst. Nesmím zapomenout na londýnskou zoo, třeba bych tam potkala toho hada z Kamene mudrců.3. Paris
Téměř splněno, protože tam pojedu v dubnu. Nemůžu se dočkat Monmartru, (i když Amélii asi nepotkám :D), úžasného Louvru, velikánské Eiffelovky a všeho ostatního.


4. New Zealand
I když je nejspíš nejvíc z ruky ze všech mých snů, Nový Zéland musím stoprocentně jednou navštívit. Už kvůli tomu, že je tak nádherný, jak je. Myslím, že na světě není krásnější místo.


5. Safari
Další velkej sen. Musí být naprosto úžasný tam být. Tak blízko všech těch zvířat... jen nevím, jestli bych se neměla bát, že by nás přepadli tučňáci :D (jako v Madagskaru 2)