Květen 2011

O VZTAHU ČECHŮ A ROMŮ

3. května 2011 v 14:12 | Lenča |  TVORBA
Před nějakou dobou jsem v knihovně narazila na knihu, která sice vypadala nenápadně, ale zaujal mě její název. Šaj pes dovakeras, což romsky znamená Můžeme se domluvit. A tahle kniha mi vnukla nápad napsat úvahu na téma Čechů a Romů.

Ačkoliv se Češi snaží svou nenávist vůči Romům či rasismus vůbec všelijak vysvětlovat a obhajovat, ono to vysvětlit nejde. V mém okolí jsou různí lidé. Názory některých z nich jsou opravdu tak pitomé, že není ani možné je popsat. Když jsem tak pozorovala společnost ve svém okolí, všimla jsem si, že většina z nich o sobě tvrdí, že nejou rasisti - že jsou jen proti "cikánům". Ovšem tohle je rasismus, kamarádi... Říkám si, čím to je, že tak nesnáší Romy, ale třeba proti černochům nic nemají. Nebude to třeba tím, že černá rasa se v naší republice vyskytuje jen ojediněle?

Teď bych mohla psát o předsudcích. Často od lidí slyším, že jim kdysi Rom něco provedl a proto je teď nemají rádi. Ale to je přece absurdní. To je jako by nějaký cizinec řekl, že všichni Češi jsou vrazi, protože slyšeli, že jeden Čech někoho zabil. Nebo "Češi jsou zloději, protože jejich prezident tamhle ukradl pero." :D Hm?

Můžete říct, že Romové jsou výbušní, ničí věci a bývají agresivní k lidem. O některých to jistě platí, ale myslím, že ne jen o Romech. Špatní lidé se najdou všude, ale nemůžeme podle nich soudit celou společnost.

Zkuste se taky vcítit do samotných Romů, do jejich kůže. Dokážete si představit, jaké to asi je, když na vás denodenně lidi pokřikují hloupé nadávky, posmívají se vám a navíc vás označují jako cikány? Nehodlám tu obhajovat vandalismus, ale myslím, že se jim pak nemůžeme divit, že se jim pak nemůžeme divit, že si jím vylívají zlost.

Proto vás prosím, BUĎTE TROCHU TOLERANTNÍ! Nesuďte podle jednoho hned všechny a jsem si skoro jistá, že když se budete chovat správně, oni se tak budou chovat taky.