O VZTAHU ČECHŮ A ROMŮ

3. května 2011 v 14:12 | Lenča |  TVORBA
Před nějakou dobou jsem v knihovně narazila na knihu, která sice vypadala nenápadně, ale zaujal mě její název. Šaj pes dovakeras, což romsky znamená Můžeme se domluvit. A tahle kniha mi vnukla nápad napsat úvahu na téma Čechů a Romů.

Ačkoliv se Češi snaží svou nenávist vůči Romům či rasismus vůbec všelijak vysvětlovat a obhajovat, ono to vysvětlit nejde. V mém okolí jsou různí lidé. Názory některých z nich jsou opravdu tak pitomé, že není ani možné je popsat. Když jsem tak pozorovala společnost ve svém okolí, všimla jsem si, že většina z nich o sobě tvrdí, že nejou rasisti - že jsou jen proti "cikánům". Ovšem tohle je rasismus, kamarádi... Říkám si, čím to je, že tak nesnáší Romy, ale třeba proti černochům nic nemají. Nebude to třeba tím, že černá rasa se v naší republice vyskytuje jen ojediněle?

Teď bych mohla psát o předsudcích. Často od lidí slyším, že jim kdysi Rom něco provedl a proto je teď nemají rádi. Ale to je přece absurdní. To je jako by nějaký cizinec řekl, že všichni Češi jsou vrazi, protože slyšeli, že jeden Čech někoho zabil. Nebo "Češi jsou zloději, protože jejich prezident tamhle ukradl pero." :D Hm?

Můžete říct, že Romové jsou výbušní, ničí věci a bývají agresivní k lidem. O některých to jistě platí, ale myslím, že ne jen o Romech. Špatní lidé se najdou všude, ale nemůžeme podle nich soudit celou společnost.

Zkuste se taky vcítit do samotných Romů, do jejich kůže. Dokážete si představit, jaké to asi je, když na vás denodenně lidi pokřikují hloupé nadávky, posmívají se vám a navíc vás označují jako cikány? Nehodlám tu obhajovat vandalismus, ale myslím, že se jim pak nemůžeme divit, že se jim pak nemůžeme divit, že si jím vylívají zlost.

Proto vás prosím, BUĎTE TROCHU TOLERANTNÍ! Nesuďte podle jednoho hned všechny a jsem si skoro jistá, že když se budete chovat správně, oni se tak budou chovat taky.
 


Komentáře

1 Casion - HP Tým Casion - HP Tým | Web | 4. května 2011 v 18:29 | Reagovat

zaujímawá téma a súhlasím...

2 Barbora Barbora | 3. června 2011 v 16:01 | Reagovat

Ahoj, náhodou jsem narazila na tvůj blog a zdál se mi skvělý. Ale ted jak čtu ten článek, tak jsem se asi zmílilaa :-/ Sice na to má každý jiný názor, ale nemůžeš přece házet do jednoho pytle černochy a romy - to by byla blbost! Jsou to dvě odlišný rasy lidí, ale někteří si myslí, že když mají stejnou brvu proč ne, že?
četla jsem, že jestli ti opravdu vadí pouze romové ani to není rasismus nýbrž xenofobie (nebo něco podobnýho :-D) ... a rozhodně mám vůči nim averzi i já! bydlí naproti nám a tolik věcí, kolik už nám udělali - např. nám ukradli ze zamčené a oplocené zahrady oblečení, které jsem měli pověšené na šnůře ... na ně názor nezměním!

3 Lenča Lenča | E-mail | Web | 4. června 2011 v 8:21 | Reagovat

[2]: Ahoj,
já jsem se nesnažila nikoho "házet do jednoho pytle". (Navíc černochy miluju :) Jen to s nimi srovnávám, protože stejně jak u nás lidi nesnáší Romy, tak to bylo hlavně dříve s Afroameričany v Americe.
Nenutím tě ani, abys změnila svůj názor. Tvá zkušenost s Romy je mi líto, ale víc než jsem napsala už asi neřeknu, viz. 3 odstavec.
Já s nimi taky nemám moc dobré zkušenosti, ale zkus se na to podívat z druhé strany. Zmínila si házení do jednoho pytle, mě přijde jako hloupost házet do jednoho pytle všechny Romy. Ale to už je řečeno i v článku...

4 lady-nik lady-nik | Web | 9. srpna 2012 v 17:35 | Reagovat

jé, moc mě zaujalo jak píšeš, poohlížím se po nových (ať už stálých, nebo nestálých) redaktorech do elektronické formy časopisu , více na blogu v horním boxu (piš časopis -> více informací), dej vědět :)

5 Molly Molly | Web | 5. srpna 2014 v 16:41 | Reagovat

Romové si stěžují, že jsou diskriminováni, ale spíš si myslím, že je to naopak. Zvlášť u nás. Když jedu v tramvaji, kde nastoupí např. čtyři Romové, tak koho najednou přepadne strach? Stačilo mi, když po mě začali řvát přes celou tramvaj a to jsem neřekla ani půl slova. Všichni jen sledovali, jak mě uráží a dělají si ze mě pytel, do kterého si můžou kopnout. Nebýt jednoho postaršího muže, nikdo by se mě nezastal a kdo ví, jak by to dopadlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama