LOOKING FOR ALASKA

4. února 2012 v 22:58 | Lenča |  BOOKS
Právě jsem dočetla knihu Looking For Alaska. Čekala jsem, že bude skvělá, a to zaprvé proto, že znám spoustu lidí, kteří si nemohou knihy Johna Greena vynachválit a hlavně zadruhé, znám svým způsobem i samotného Johna. Sleduju jeho vlogy na Youtube už nějakou chvíli. Bylo zvláštní a zároveň úžasné číst knihu někoho, o jehož názorech a o němž samotném toho tolik víte.


Zatímco většinou mi několik stránek trvá se do knihy začíst, tuhle jsem si zamilovala hned s prvními slovy. Styl, kterým John Green píše, je tak jiný než styl všech ostatních autorů. Není to tak, že by psal kdovíjak složitě - píše upřímně. Píše přímo a od srdce, což mnoho autorů nedokáže. Celou dobu jsem si říkala, že mi stylově někoho připomíná, dokud jsem si někde nepřečetla, že je tahle kniha přirovnávána k Salingerovu Kdo chytá v žitě.

Looking for Alaska je příběh o šestnáctiletém chlapci, Milesovi, jehož zvláštní zálibou je sbírání posledních slov slavných lidí. Příběh začíná, když se Miles stěhuje od rodičů, odchází do školy na Floridu. Tam se seznamuje se svým spolubydlícím Chipem, kterému ale všichni přezdívají Colonel. Sám Miles pak dostane přezdívku Pudge (a vzhledem k tomu, že mu pak ani jinak neříkají, jsem si v půlce knihy pořád nevybavovala jak se vlastně Pudge jmenuje :D) Seznamuje se taky s Colonelovou kamarádkou Alaskou, do které se zanedlouho zamiluje.

Nebudu prozrazovat celý děj, radši si to přečtěte sami. Určitě to stojí za to. Bohužel kniha zatím není přeložená do češtiny, takže pokud budete mít zájem, nezbude vám nic jiného než to přelouskat anglicky. Ale jak říkám, stojí to za to. Kouzlo té knihy snad ani nelze popsat slovy. Určitě se budete smát a s největší pravděpobností budete taky plakat. Já jsem se smála a brečela. Pohltí vás to. Pokud knihu začnete číst a budete se aspoň trochu snažit chápat její smysl, jsem si naprosto jistá, že ji budete milovat.

"I'm not going to be one of those people who sits around talking about what they're gonna do. I'm just going to do it. Imagining the future is a kind of nostalgia. You spend your whole life stuck in the labyrinth, thinking about how you'll escape it one day, and how awesome it will be, and imagining that future keeps you going, but you never do it. You just use the future to escape the present."

A nakonec odkaz na youtube channel Johna a jeho bratra Hanka tady. A zde něco víc o knize.
 


Anketa

Znáte Johna Greena?

Ano
Ne

Komentáře

1 karol karol | 11. prosince 2012 v 11:27 | Reagovat

Ahoj, nevíš, kde by se dala knížka sehnat?

2 Lenča Lenča | E-mail | Web | 11. prosince 2012 v 16:52 | Reagovat

[1]: Ahoj, u nás nejspíš jedině přes net. Já ji mám z Amazonu. Jednu dobu ji měli i v Luxoru, ale teď už asi ne, zkus pohledat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama