LET THE ANGER OUT

27. března 2012 v 22:31 | Lenča |  MY THOUGHTS
Jsem právě uprostřed jedné báječné knihy a tak nemám moc času, ale tohle jsem napsat musela. Přejdu proto rovnou k věci.

Setkala jsem se s velkou spoustou lidí, kteří považují humanitní, společenské vědy za něco podřadného, nedůležitého a nejradši snad ani ne za skutečné vědy. A víte co, já jim jejich názory neberu. Ať si myslí, co chtějí, protože když to nebudu chtít poslouchat, můžu prostě odejít. Pokud se ale stejné názory snaží propagovat učitelé, nemůžu jen tak odejít. Dost z nich si myslí, že právě ty jejich slavné přírodní vědy jsou to jediné důležité na celé planetě. Jistě, chemie, fyzika a podobně jsou hodně důležité (I když osobně u některých částí těchto oborů dost pochybuju o tom, že mají vůbec nějaký smysl.)

Ale o samotnou důležitost toho kterého oboru tady teď nejde. Mě baví převážně jazyky, zajímá mě psychologie, částečně historie a některé aspekty biologie. Někdo jiný má zase rád chemii a najdou se i takoví, kteří budou studovat jadernou fyziku. Bavit, mít rád... to je to na čem záleží. Nehodlám trávit život nad něčím, co mě nezajímá a nepovažuju se proto ani náhodou za sobeckého člověka. Nejsem sobecký člověk z toho důvodu, že nepůjdu studovat nějaký obor jen proto, že ho nikdo jiný studovat nechce. Víte, většinou podobné věci ignoruju, neřeším to, ale začíná mě to vážně štvát. Často je mi ze všech stran vnucuváno, místy až vtloukáno do hlavy, že společenské vědy jsou podřadné. Nejsou. Není nic špatného na tom, že chci studovat angličtinu a anglickou literaturu. No a co, že se jí zabývá hodně lidí. No a co, že překladatelé jsou mizerně placení.

Tohle považuju za důležité já. Považuju za důležité udržet naživu knihy, zájem o knihy, lásku ke knihám a o to se taky snažím a snažit budu. A až budu mít jednoho dne (za milion let) děti, budu i je nábadat k tomu, aby se zabývaly tím, co je opravdu baví. Možná jsem naivní, ale radši budu mít mizerně placenou práci, která mě bude bavit než práci, za kterou bych sice dostávala spoustu peněz, ale nesnášela bych ji.

Zkuste se na chvíli zastavit v tom každodenním stereotypním běhu života a na chvíli se zamyslet. Dříve nebo později všichni umřeme a nevím jak vy, ale já určitě nebudu na smrtelné posteli přemýšlet nad tím, kolik jsem si vydělala peněz. Budu uvažovat nad tím, jestli jsem něco dokázala, něčeho dosáhla. A jaký byl můj život. Jestli jsem ho prožila tak, že můžu v klidu umřít. Pro mnoho lidí je smrt jedním velkým tabu. Něco, o čem se nemluví. Ale vždyť to tak nemusí být. Žijme naplno, neříkejme si co by se stalo kdyby, radujme se z maličkostí a buďme šťastní.
 


Komentáře

1 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 28. března 2012 v 16:53 | Reagovat

Krásně jsi to napsala:) Na začátek, jakou úžasnou knihu máš rozečtenou, tu co ti došla?
Já mám osobně taky radši humanitní vědy. To co píšeš mě trochu příjde jak když nám dneska zeměpisář říkal, na čem v životě záleží. Mě totiž nepříjde, že záleží na tom abych věděla jak podle nějaké teorie vznikl svět. Pro mě je přece mnohem důležitější v této chvíli vědět třeba, že moje oblíbená skupina hraje v mém městě. Teď mě napadá tisíce ale. O to teď nejde, too many directions.
Taky jsem takovou úvahu vedla. O platu. Úplně si vzpomínám, kdy to bylo. Chtěla jsem překládat z angličtiny, ale je mě jasné, že za to nedostanu moc velký plat. Nakonec jsem se toho povolání vzdala, ale rozhodně to nebylo kvůli platu. Myslím, že peníze jsou důležité, přiznejme si to. Na druhou stranu nejdůležitější je, jestli je člověk šťastný a to na žádném platu nezáleží.

2 Maggie Elm Maggie Elm | Web | 29. března 2012 v 16:10 | Reagovat

Jo jo udělej dlouho recenzi*) Já myslela, že chceš být spisovatelka...? Poslední dobou taky nevím, je to šílený. Byla jsem si tak jistá, že chci být novinářka a teď přišla první kritika a mě se zdá, že to musím vzdát, že na to nemám. Už zase píšu o sobě, sleduješ to? Nesnáším egoismus.
Na básničky není levý nikdo. Napsala jsem jich za svůj život asi pět celkem a většinou je to strašná dřina:D V angličtině to jde líp, ale musí na to být speciální nálada.

3 Tinna Tinna | Web | 31. března 2012 v 16:59 | Reagovat

já mám taky maturiťák až někdy leden/únor 2013, ale už teď všechno plánujeme :D

Taky koukáš na online přenos? http://www.livestream.com/wbstudiotour?utm_source=lsplayer&utm_medium=ui-play&utm_campaign=click-bait&utm_content=wbstudiotour  aww ♥

4 Sisa Sisa | Web | 1. dubna 2012 v 13:17 | Reagovat

Super článok :D Ja by som tiež rada študovala anglickú literatúru :D

5 little-star-miss little-star-miss | Web | 7. dubna 2012 v 20:37 | Reagovat

jo, souhlasim s tebou :). Až mě zaráží jak moc máš stejný názor jako já. A hlavně - . Mě baví převážně jazyky, zajímá mě psychologie, částečně historie a některé aspekty biologie- celá já :D
Přemejšlim nad studiem psychologie.. jednou :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama