KNIHA, VE KTERÉ BYCH NECHTĚLA ŽÍT

30. dubna 2012 v 17:55 | Lenča |  BOOKS
Nechala jsem se inspirovat jedním z témat 30 day book challenge, ale místo toho, abych psala o knize, ve které bych chtěla žít (Harry Potter), budu psát o té, ve které bych žít nechtěla.

Hunger Games

A ten, kdo řekne, že by tam žít chtěl, buď nepochopil o čem kniha je, nebo nemá naprosto žádný zdravý rozum. Nebudu teď mluvit o ději ani o tom, co těmi knihami Suzanne Collinsová chtěla říct a jaké všelijaké myšlenky se v nás snažila podnínit, ale pravděpodobně v článku budou nějaké informace z děje - Takže pokud jste HG nečetli, běžte si to přečíst, no honem! :D

Fiktivní země na území budoucí Ameriky, ve které se HG odehrávají - Panem - je jako všechny ty hrozné věci, které se na naší planetě děly (a v menší míře někde pořád dějí) dohromady a ještě mnohem horší. Většině z nás tady na blogu je právě kolem osudných 12 až 18 let, takže se do rolí splátců můžeme poměrně snadno vžít. Představte si, že jste každý rok vystaveni tomu obrovskému nebezpečí, že právě vaše jméno bude vybráno a právě vy budete muset odejít bojovat o život.. nebo spíše o smrt. Vždyť to je šílené, hrozné.

A když už máte to štěstí, že nevyberou právě vás, sledovat jak o život bojují vaši přátelé taky není zrovna pobaveníhodné. Vůbec sledovat jak všichni ti mladí lidé postupně umírají je ohavné. A když se podíváte na obyvatele Kapitolu, kteří si Hladové hry vyloženě užívají a každoročně se jich nemůžou dočkat, a přitom vůbec netuší, že jde o něco špatného, protože nic jiného za svůj život nepoznali... to je něco tak příšerného.

Jenže víte co, velká spousta a dokonce bych řekla i většina lidí, kteří ty knihy četli si ani neuvědomují, co tím Suzanne Collinsová vlastně chtěla říct. Ten příběh není o lásce, není to o tom, že by si Katniss měla vybrat mezi Peetou a Hurikánem, to je úplně to poslední. Je to o zkaženosti našeho světa, o naprosto hrozně nastavených prioritách... Hank Green to dokonale postihl v jednom videu. Stejně jako pro Effie je podstatnější aby se lidé nechovali drze než to, že posílá nevinné děti na smrt, i pro lidi v našem skutečném světě, je důležitější třeba nemluvit před dětmi sprostě než to, že na světě miliony podobných dětí hladoví a umírají.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama