"JÁ ZA TO NEMŮŽU."

17. prosince 2012 v 19:29 | Lenča |  MY THOUGHTS
Je to už dva roky nebo víc, co jsem četla knížku s názvem Emoční inteligence od Daniela Golemana. Byla to první knížka, z těch co jsem četla, která byla nějak spojená s psychologii. Zároveň taky knížka, kterou jsem si četla u babičky na zahradě a pak ji večer zapomněla venku a ona zmokla... a já se ji pak bála jít vrátit do knihovny. Je to dost zajímavé čtení, hodně mě to přimělo přemýšlet. Ale o jedno z mála, co si pamatuju - o tu hlavní myšlenku, co jsem si z ní odnesla (kromě toho, že není bezpečné nechávat knížky venku v noci) se s vámi chci podělit.

Většina lidí a troufám si říct, že aspoň někdy snad každý, se snaží svádět všechny své problémy na všechno a všechny ostatní - hlavně aby to nebylo na ně. "Já bych chtěl dávat v matice pozor, ale ta učitelka to vykládá tak nudně!" "Já nemůžu dostat dobrou známku, když to učitel neumí vysvělit." Výmluvy, výmluvy, výmluvy. Protože je přece jednodušší svést to na někoho jiného, vždyť já vím.

Jenže není zdravé to tak dělat. Právě naopak. A když si uvědomíte, že za svůj život jste zodpovědní jen vy sami, může vám to v mnohém pomoct. Když máte špatné známky a chcete to změnit, není na místě udělat nic míň, než začít se učit. Možná se to někdy tak úplně nezdá, ale je dost důležité převzít odpovědnost za svůj život.

Spousta z nás má sny. Někteří máme dost velké sny. Ale všichni víme, že jen snít a plánovat nestačí. Je třeba žít a přitom jít za svými sny. Někdy je snažší nechat ostatní, aby rozhodovali za vás. Jenže je to váš život a ne nikoho jiného. A je jen na vás, abyste využili vlastní svobody a dělali přesně to, co dělat chcete. Každý máme právo dělat to, co chceme. Rozhodovat se sami za sebe. A když se nám něco nepodaří, neházet vinu na všechny ostatní.

Samozřejmě neříkám, že máte vinit sami sebe. Vůbec ne. Jen je potřeba vědět, že vás život je opravdu VÁŠ. Vinit se je k ničemu, protože to, co se stalo, už beztak změnit nejde. Ale to už by bylo jiné téma :)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama