Červenec 2013

PRÁZDNINOVÝ KNIŽNÍ TAG

31. července 2013 v 16:00 | Lenča |  BOOKS
Než začnu se článkem, víte co je dneska za den? ;) 31.července, narozeniny nejúžasnější spisovatelky světa a jejího hrdiny, Harryho (:

1. Čteš o prázdninách více, nebo méně, než přes rok?
Jak kdy. O loňských prázdninách jsem četla málo a letos je polovina prázdnin a já za červenec přečetla snad deset knih :D Je to různé.

2. Když si vybavíš prázdniny, jakou knihu si s nimi spojíš?
Tohle léto asi nejvíc Tweety s city, protože to je taková roztomile letní knížka. A určitě taky Harryho Pottera, protože toho aspoň chvíli vždycky čtu o prázdninách. Je toho hodně.

3. Kolik si schopná/ný si vzít knih na dovolenou?
Vloni jsem si na deset dní brala čtyři, ale to jsme jeli autem, takže v pohodě :D Problém je, že si vždycky vezmu hodně knížek a pak někdy třeba nečtu vůbec, protože na to nemám náladu. A jindy bych ji zase třeba potřebovala ještě víc. Teď mám čtečku, takže můžu mít knih kolik chci a jsem v klidu ;)

4. Čteš o prázdninách nějakou povinnou četbu?
Vážně bych měla a nejpozději začátkem srpna se na to hodlám vrhnout. Ale už jsem přečetla Stařec a moře, což je úspěch.


5. Preferuješ klasické knihy (papírové), nebo e-knihy (elektronické knihy)?
Vždycky papírové :) I když svůj krásný Kindle zbožňuju, klasické knihy nikdy nenahradí. Protože dvě slova - Kindle nevoní.

6. Jakou knihu by jsi ráda viděla zfilmovanou?
Rozhodně ne Hvězdy nám nepřály :D Vážně se bojím, že to pokazí. Ale uvidíme. Ráda bych viděla Loď mezi hvězdami, to by mohl být úžasný film :) A taky jsem zvědavá jak zfilmují Prázdné místo. Jinak teď se nejvíc těším na druhý díl Hunger Games.

7. Kdyby jsi měla možnost prožít den s nějakou knižní postavou, jaká by to byla?
Hermiona. Ta musí být na prvním místě :) A spousta dalších postav z Harryho - třeba Lenka.Fred a George. A určitě taky Tibby ze Sesterstva putovních kalhot.

8. Které místo z knih bys ráda navštívila?
Bradavice, samozřejmě.

Tag nalezen u Džejn a původně vytvořen Monou :)

15 PRVNÍ KNIHA, KTEROU JSEM PŘEČETLA JAKO DÍTĚ

30. července 2013 v 7:52 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

My z ostrova Saltkråkan, Astrid Lindgren

Vím téměř určitě, že to nebyla první kniha, kterou jsem přečetla, ale byla to ta první (když nepočítám Harryho), která ve mně zanechla obrovský dojem a ve které jsem si přála žít :) Bylo mi možná devět nebo deset a pamatuju si, že jsem si ji tenkrát půjčila z naší malé školní knihovny, protože Astrid Lindgrenovou jsem znala. Kdo by taky neznal Pipi ;)

A za těch pár týdnů, co jsem knížku měla doma, jsem ji přečetla asi tak třikrát. Pravdou je, že už si moc nepamatuju její děj, ale ono na tom vlastně nesejde. Pamatuju si jak moc jsem si tuhle knížku zamilovala a jak to byla vážně jedna z prvních, kterým se tohle podařilo. Jedna z těch knížek, které mě přivedly k lásce ke knihám a čtení a takových není nikdy dost (:


PRVNÍ RAPOVÁ PÍSNIČKA, KTEROU MILUJU.

29. července 2013 v 13:58 | Lenča |  MUSIC
Nikdy jsem neměla moc ráda rap a hip hop. Už jen proto, že ty texty většinou v lepším případě nestojí za nic. V tom horším jsou hrozné. Ale Same Love patří momentálně mezi moje úplně nejoblíbenější písničky. Je to už pár týdnů, co jsem se do ní zaposlouchala v rádiu. Tím, co na téhle písničce mám tak ráda, je právě její text. Musíte si ji poslechnout, nevím jak jinak to říct. Je úžasná :)


Macklemore je všem známý hlavně písničkou Thrift Shop, kterou jsem ze začátku nesnášela, pak si ji pouštěla pořád dokola až se mi skoro ohrála :D Ale stejně si rádio pouštím na plné pecky pokaždé, když ji hrajou :D No ale Same Love je mnohem lepší :)

Díky Youtube a několika youtuberům jsem taky narazila na Watskyho. Slýchala jsem o něm celkem dlouho, ale vzhledem k mému vztahu k rapu a faktu, že jediné, co jsem věděla bylo právě, že je to rapper, jsem si ho neposlechla. Až teď, když jsem zjistila, že existuje i rap, který se mi líbí. A rozhodně vám ho můžu jen doporučit :)


NEVÍM, KDO JSEM.

29. července 2013 v 10:55 | Lenča |  MY THOUGHTS
Tenhle víkend byl nejlepší. Tak super, že se ani nebudu snažit o tom psát, protože je nemožné to popsat. Tak jsem si řekla, že pro změnu napíšu o krizi identity a o tom, jak zase jednou nemám tušení, kým vlastně jsem.

Dneska ráno jsem se probudila a neměla chuť na kafe, což se stává asi tak... nikdy. Takže krize identity č.1.Nechuť ke kafi se ale dá přehlédnout, přecejen je venku 40 stupňů. Nejradši bych upadla do letního spánku a spala až dokud nebude míň než 25 stupňů. Ale ne, mé já si musí vybrat právě tuhle dobu, aby uvažovalo o složitých otázkách budoucnosti.

Jak možná víte, protože jsem se o tom na blogu jednou nebo dvakrát (stokrát) zmínila, za několik málo měsíců budu maturovat a tohle je doba, kdy je téměř nemožné nemyslet na to, co bude dál. Vždycky jsem věděla, že jednoho krásného dne odmaturuju a pak půjdu na vysokou. Protože tak se to prostě dělá. Občas je pro mě těžké představit si, že existují i tací, kteří na vysokou nejdou. Ne, že bych neměla kamarády, kteří se na vysokou nechystají, ale jako někdo, kdo chodí už asi tak tisíc let na gympl, jsem skoro pořád obklopena lidmi, kteří na vysokou půjdou a kteří žádnou jinou možnost nevidí. A jsem jedna z nich.


Víte, co bych skutečně chtěla? Chtěla bych po maturitě na rok někam odjet. Slyšela jsem o nabídkách práce jako au-pair v Americe, které zní tak úžasně, že se při představě, že bych něco takového mohla udělat, téměř rozplývám. Ale... vysoká. Jistě, můžu rok strávit jako au-pair a na vysokou jít až pak, ale upřímně? Mám strach. Strach z budoucnosti. Zároveň ale nechci být jako ti, kteří všechno, co dělají, dělají za účelem, aby nakonec vedli bohatý život v krásném domě.

Jasně, taky mám sny, které zahrnují zahradu s houpačkou, pobíhající děti a psy, ale panebože, je mi 19. Představa, že bych vůbec kdy měla svatbu a děti, mě děsí. A když už jsme u toho, můj výběr vysoké taky není zrovna něco, co mi zajistí bohatství a slibnou kariéru. Ale vlastně je mi to fuk. Chci studovat anglistiku, protože to je to, co mě nejvíc zajímá a láká. A chci cestovat. A jít za svými sny. A někdy vůbec nevím, co chci. Právě teď bych radši než kdekoliv jinde na celém tomhle světě, byla v Londýně. Londýn je odpovědí na všechno.

O ZAYNOVI A BEST SONG EVER.

26. července 2013 v 7:30 | Lenča |  MY THOUGHTS
Ani Zayn není dokonalý. Áno, už to tak bude. No, včera, když jsem v jednu ráno nemohla usnout, jsem trochu brouzdala po internetu a zjistila, že Zayn kouří! A zdá se mi, že jsem to někdy dávno věděla, ale pak to buď zapomněla, nebo si to záměrně nepřipouštěla :D Ale, chci říct, jen se na něj podívejte. Někdo, kdo vypadá tak jako on, ani nemůže být dokonalej úplně ve všem ;)


Když už píšu o Zaynovi, co říkáte na Best Song Ever? Ta písnička je skvělá, ale video k ní se mi líbí i nelíbí zároveň. Když jsem to viděla poprvé, tak jsem se na to dívala nějak od prostředka, protože to zrovna hráli na Óčku a přemýšlela jsem, co to tam je za holku. A pak zjistím, že on je to Zayn :D Omg :D A Niall s Louisem tam jsou taky docela k nepoznání xD Ale když je Zayn zrovna Zayn, vypadá jako vždycky úžasně ;)14 KNIHA, JEJÍŽ HLAVNÍ POSTAVU BYCH SI CHTĚLA VZÍT

24. července 2013 v 18:35 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Pýcha a předsudek, Jane Austen

Jak bych si vůbec mohla vybrat něco jiného... pan Darcy je pan Darcy ;) Na něj nemá nikdo :D

Pýcha a předsudek je moje srdeční záležitost, jedna z nejoblíbenějších knih. Strašně ji zbožňuju. Poprvé jsem ji četla už docela dávno, možná před šesti - sedmi lety a už tehdy mě zaujala. Pak jsem si ji za nějakou dobu přečetla znovu a teprve tehdy si ji tak zamilovala. Jane Austenová prostě psát rozhodně uměla. Její postavy jsou báječné. Píše vtipně a odvážně a čte se to skvěle. Přečetla jsem od ní ještě Rozum a cit, o kterém budu psát v rámci této výzvy ještě později :)

Pýcha a předsudek byla samozřejmě také několikrát zfilmovaná. Film z Keirou Knightley a spol. jsem viděla už několikrát a mám ho ráda :) A chci se podívat na minisérii vytvořenou BBC na motivy knihy, protože jsem na ni slyšela spoustu kladných reakcí (: No a když už jsme u toho, musím zmínit taky jednu úžasnou věc z Youtube. Jmenuje se The Lizzie Bennet Diaries a jde o sérii videí, kterou vytvořila skupinka úžasných lidí (jedním z nich je Hank Green). V podstatě jde o přenesení děje Pýchy a předsudku do moderní doby pomocí videoblogů a je to ta nejúžasnější věc na světě :)


13 KNIHA, JEJÍŽ HLAVNÍ POSTAVA JE MI NEJVÍCE PODOBNÁ

21. července 2013 v 13:52 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Deník princezny, Meg Cabot

Původně jsem chtěla psát o Abundance of Katherines, protože když jsem to četla, připadal mi Colin docela dost jako já. Ale pravdou je, že si už moc nepamatuju v čem a proč a tak jsem se rozhodla pro Deník princezny. Jasně, nejsem princezna jako Mia (škoda xD), ale přesto mi v některých situacích připadalo, že s ní mám hodně společného :D

Pokud jde o Deník princezny, ten film s Ann Hathaway jste určitě viděli všichni. Já osobně tak milionkrát. Dlouho to byl můj nejoblíbenější a i teď se na něj ráda podívám pokaždé, když ho dávají v televizi.

Knížky, podle kterých byl film natočen, mají sice ten stejný základ, ale jinak jsou v hodně věcech úplně odlišné. Což je možná dobře, protože většinou nejsem schopná posuzovat samostatně knížku a film, abych nebyla zklamaná, ale tentokrát to šlo :) Zatím jsem přečetla první tři díly (což jsou mimochodem ty, na kterých je zhruba založen první film) a pak jsem si zakázala pokračovat, dokud nepřečtu aspoň pár knížek z těch, co bych číst měla :D


12 KNIHA, KTERÁ NEJVÍCE PŘIPOMÍNÁ MŮJ ŽIVOT

19. července 2013 v 9:17 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Tweety s city, Elizabeth Rudnick

Nádherná překásná úžasná knížka. Taková, kterou bych popsala jako "awww" :) Vůbec jsem ji neznala a recenzi na ni jsem četla teprve minulý týden na blogu Roxanne, kde mě zaujala tak moc, že už jakmile jsem ji v Luxoru jen zahlédla, věděla jsem, že neodejdu bez ní. A když jsem ji pak vzala do ruky, bylo nemožné si ji nekoupit.

Kdybych chtěla, klidně bych tuhle knihu mohla popsat jako tuctovou a předvídatelnou a vlastně bych asi měla pravdu, ale pro mě taková nebyla. Měla jsem ji přečtenou za večer, tak moc jsem se do ní vcítila. A snad nejvíc se mi líbilo grafické zpracování, tahle knížka je totiž psaná ve tweetech, e-mailech a blogových článcích. A pokud hledáte oddychovou četbu na léto, jsou Tweety s city rozhodně to pravé.

Měla jsem trochu obavy jak dopadl překlad, protože je jedna věc překládat "normální knihy" a druhá věc snažit se překládat řeč puberťáků na twitteru. Ale myslím, že se to povedlo. Jasně, občas jsem narazila na slova, která jsem v životě neslyšela nikoho použít a kterým jsem se musela smát, ale celkově to dojem z knihy ani trochu nekazilo.

Možná bych taky měla vysvětlit, proč jsem si knížku vybrala do téhle kategorie. Když jsem si přečetla už jen první stranu, u některých tweetů jsem si říkala, že to zní úplně jako něco, co bych napsala já :D Takže snad proto. A taky proto, že svět twitteru je mi blízký.


FOTKY Z PRAHY

19. července 2013 v 8:51 | Lenča |  FOTKY
Vyčerpávající článek o mých několika dnech v našem překrásném hlavním městě jsem už psala. Fotky u zmíněného článku jsou jen z mobilu, ale dneska jsem konečně vyhrabala foťák a řekla si, že něco z toho mála, co jsem vyfotila, by možná stálo za sdílení na blogu :)

VĚCI.

18. července 2013 v 7:11 | Lenča |  MY THOUGHTS
Minulý týden jsem byla v Praze a bylo to skvělý :) Ale pět dní je moc málo, byla bych tam klidně mnohem déle (*napsala "dýl" a pak to smazala, protože jí to přišlo moc pražský* :D). Myslím, že bych si na ten pražský přízvuk už i zvykla, kdybych mu nevěnovala tak přehnanou pozornost. Trošku odbočka, ale víte, co je vážně divný? Že vůbec nejsem vlastenec, co se týče Česka, ale co se týče Moravy jo. Někdy jsem v Praze a zničehonic začnu vkládat do hovoru slova jako "tož" jen, abych dala najevo, že su z Moravy :D

Ale zpátky k Praze :) Jeden den jsme celý jen nakupovali. Mám nové boty (hnědé nízké tenisky), modré kalhoty (ne džíny, ale takové s úžasnou modrou barvou), dvě trička (to červené z nich je nejkrásnější na světě :D), nádhernou šedou peněženku, řetízek, puntíkovanou černo-bílou sukni a možná jsem na něco zapomněla, ale už nevím :D A samozřejmě knížky :) Koupila jsem si Tweety s city (Elizabeth Rudnicková), o které jsem asi tři dny předtím četla na jednom blogu a zaujala mě natolik, že jsem ji nutně musela mít. Byla skvělá a brzo se můžete těšit na článek o ní. A pak Ahoj z nebe (Laurie Frankelová), což jsem dočetla včera a taky o ní ještě bude řeč.


Měla jsem nejlepší latté v italské kavárně, projela se metrem a tramvají na rok dopředu, potkala spoustu krásných kluků :D, navštívila svůj nejoblíbenější obchod v celém Česku (Luxor na Václaváku), hrála si s se svou úžasnou sestřenkou :)

11 KNIHA OD MÉHO OBLÍBENÉHO AUTORA

17. července 2013 v 7:26 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

The Cuckoo's Calling, JK Rowling

Dobrá volba, že? :D Nevěděla jsem, co si k tomuhle dni vybrat a pak mě napadlo tohle. JK Rowlingová je rozhodně moje oblíbená autorka a i když jsem knihu zatím nečetla, chtěla jsem o ní napsat. Jde o detektivní příběh a tadadá, bude to série :)

Pokud jste se o víkendu náhodou schovávali pod kamenem a ještě o téhle knížce neslyšeli, byla ve skutečnosti vydaná pod jménem Robert Galbraith, který byl prezentován jako začínající autor. A vysloužila si naprosto skvělé kritiky a hodnocení.

A pak někdo přišel na to, že Cuckoo's Calling ve skutečnosti vůbec nenapsal Robert Galbraith, ale nám všem dobře známá Jo Rowlingová. A i když je to samozřejmě překvapivé a třeba mě osobně by nenapadlo, že by Jo napsala knížku pod pseudonymem, když o tom přemýšlím - vlastně je to pochopitelné.

Jen se podívejme na Casual Vacancy a na to jak bylo posuzováno. Někteří tvrdí opak, ale já si pořád myslím, že kdyby lidi Jo neznali jako autorku Harryho, mělo by Casual Vacancy mnohem lepší hodnocení. A tak se není čemu divit, že chtěla být viděna jinak než "ta, co napsala Harryho Pottera". Těším se až si tuhle knížku přečtu :)


10 KNIHA, KTERÁ ZMĚNILA MŮJ ŽIVOT

14. července 2013 v 7:00 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Harry Potter, JK Rowling

Ani si svůj život bez těch knížek neumím představit. Už dávno to pro mě nejsou jen knížky. Vlastně asi nikdy nebyly. Je to tak velká část života, že pokud to člověk nezažije, nemůže tak docela vědět, jaké to je. Nikdy nepřestanu být vděčná Jo Rowlingové za to, že napsala něco tak úžasného.

Ani nevím, jestli je po všech těch mých článcích o Harrym vůbec možné napsat něco nového, ale pokusím se o to. A abych nezapomněla, pokud se mezi vámi najde někdo, kdo Harryho nečetl - na co ještě čekáte?! Vážně, v Harryho případě klidně ani nedočítejte tenhle článek a jděte číst :D Stojí to za to :)

Znám lidi, které Harryho nemají rádi. Což nechápu, ale myslím, že už jsem se tak nějak naučila respektovat cizí názor. Dokonce ani moc neřvu na ty, kdo mi říkají, že Harry není skutečný. (Rozčiluju se jen trošku.) Od daleko víc lidí jsem slyšela, že se jim líbili knížky a filmy ne, čemuž rozumím. Ty filmy nejsou ani z poloviny tak dobré a přesto je strašně moc miluju :) I tomu pátému dílu, který považuju za nejslabší, jsem nebyla schopná dát méně než pět hvězdiček.

Pokud bych si někdy nechala dělat tetování (což se asi nestane, ale kdyby přece), nejspíš by to bylo něco z Harryho Pottera. A už mám naplánované, že až příště pojedu do Anglie, musím vidět strašně moc míst spojených s Harrym. Nádraží King's Cross, Warner Bros. Studio Tour v Londýně, kolej Christ Church v Oxfordu, londýnskou zoo... aspoň, že jsem už viděla Millenium Bridge ;) A jen málo věcí si přeju tak moc jako konečně se dostat na Leaky Con (:


09 KNIHA, ZE KTERÉ MI JE ŠPATNĚ

13. července 2013 v 18:00 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Farma zvířat, George Orwell

Tuhle knížku jsem četla teprve nedávno a myslím si, že je vážně hodně dobrá a mohla bych ji doporučit snad každému. Hodně člověka donutí přemýšlet. A to nikdy nemůže být na škodu.

Každý z nás ví aspoň něco málo o Sovětském Rusku a každý máme utvořený nějaký názor na tohle období. Ale vidět jej z pohledu zvířecí farmy je úplně něco jiného. Přináší nám to úplně jiný, nový pohled na celou věc. Četla jsem od George Orwell taky knihu 1984, i když pravdou je, že jsem ji nedočetla, musím se k ní vrátit. Je to už docela dlouho, co jsem se ji snažila číst a myslím, že důvodem, proč jsem nedošla až do konce bylo právě, že mě dost děsila. Ale chci se k ní vrátit.

Farma zvířat je čtivá kniha, nebude vám trvat dlouho ji přečíst a určitě stojí za přečtení. Možná vám něco dá. A pokud jste Farmu zvířat četli, ráda uslyším váše názory na tuhle knížku :)


08 KNIHA, KTERÁ MĚ DĚSÍ

11. července 2013 v 9:00 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Sisterhood Everlasting, Ann Brashares

Jako kniha, která mě děsí, je Sisterhood Everlasting, rozhodně dost netradiční volba. Ale je to tak, tahle kniha mě až neskutečně děsí. Pokud ji neznáte, navazuje po deseti letech na poslední díl Sesterstva putovních kalhot, což je jedna z mých nejoblíbenějších knižních sérií. Postavu Tibby zbožňuju tak moc, že bych se po ní chtěla jmenovat a ne náhodou mám třeba na skypu přezdívku Tibby :D No a právě proto, že mám Sesterstvo tak moc ráda, jsem se na jakési jeho pokračování strašně těšila. A pak bylo tady.

Neřeknu vám, co se v knize stane pro případ, že byste ji náhodou chtěli číst. Ale řeknu vám, že jsem u toho strašně brečela. Četla jsem to dvakrát nebo třikrát a pokaždé brečím. Někdy mi stačí tu knížku jen otevřít na některé náhodné straně a přečíst si odstavec a už brečím.

Zbožňuju Ann Brashares a zároveň ji nesnáším za to, že napsala tohle pokračování. Měla bych tu knížku ráda už jen proto, že jsou v ní znovu mé oblíbené postavy, ale ve stejnou chvíli si přeju, aby to Ann vůbec nenapsala a já si osudy Sesterstva mohla vykreslovat jen sama ve své hlavě. Ne, že by to skončilo špatně, ale i tak. Možná se takhle cítím proto, že nesnesu pomyšlení, že ty holky z původního Sestestva musely jednou dospět. Možná to tak je.


07 KNIHA, ZE KTERÉ UMÍM CITOVAT

9. července 2013 v 12:28 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

The Fault in Our Stars, John Green

Už jsem psala článek - brzo po tom, co jsem ji četla poprvé. A i když jsem v téhle challenge nechtěla psát o knihách, které už tu svůj článek mají, TFIOS si dva články klidně zaslouží :) A navíc už byla přeložená do češtiny, takže si ji teď můžete přečíst, i pokud neovládáte angličtinu. Mají ji ve většině větších knihkupectví a musím uznat, že ten překlad ani není zas tak příšerný. Až na poslední dvě slova.

Tahle knížka je nejdokonalejší. Zatímco minule jsem psala, že patří k mým nejoblíbenějším, teď s odstupem času a jejím opětovným čtením už s jistotou říkám, že je moje úplně nejoblíbenější. V poslední době se čím dál víc přistihuju, že ji doporučuju úplně všem, s kým mluvím o knížkách.

Pokud pomineme Harryho Pottera, rozhodně je právě TFIOS knihou, ze které si pamatuju nejvíc citátů a ve které taky mám nejvíc oblíbených citátů. Pokud jsem u Perks říkala, že si to máte přečíst, tuhle knížku si musíte přečíst. Jasně, nemusíte nic, pokud nechcete, ale slibuju, že pokud si ji přečtete, určitě nebudete litovat :)


06 OBLÍBENÁ YA KNIHA

8. července 2013 v 9:58 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

The Perks of Being a Wallflower, Stephen Chbosky

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Pokud ji neznáte, nečekejte už ani vteřinu a přečtěte si ji. Je vážně skvělá. Do češtiny je její název přeložený jako Ten, kdo stojí v koutě, což nezní ani v nejmenším tak dobře jako její anglický název. Před nějakou filmu jsem psala článek o tom naprosto báječném filmu, který byl podle knížky natočen (a z nepochopitelného důvodu je jeho název přeložen jako Charlieho malá tajemství).

Celá ta kniha je tak osobní a skutečná. Čte se to moc dobře a ani nebudete vědět jak a budete na konci :) Charlie je úžasná postava. Už proto, že je úplně jiný než kdokoliv jiný. Patří mezi moje nejoblíbenější postavy. Taky se mi moc líbí jak celou knihou prostupuje hudba, je totiž jen málo věcí, co by mě dokázalo dostat víc :) Pod článek přidávám Charlieho playlist, který jsem našla na youtube a je naprosto perfektní.

A teď si tu knihu jděte přečíst! Myslím to vážně :)


LOVE.

7. července 2013 v 13:41 | Lenča |  MY THOUGHTS
Když byla mladší, přála si, aby se prostě jen zamilovala. Protože zamilovat se bylo naprosto přesně to, co si přála. Chyběl jí ten pocit. V jejích očích byla láska krásná, ale bylo třeba si uvědomit, že k docílení onoho pocitu je nutné něco udělat. Někdy to může být dost těžké. Na lásce zřejmě není nic snadného.

Někdy nebyla schopná nic dělat. Jíst nebo pít nebo spát. Nepotřebovala spát, protože i tak měla až moc energie. Láska byla jako jídlo a spánek a tuny kofeinu, všechno dohromady. Byla zamilovaná. A ač to přiznávala hodně nerada, měla strach. A to byl důvod, proč s tím nic neudělala. Ani se na něj neusmála, i když věděla, že to je to první a nejjednodušší, co měla udělat.

A víte, nebylo to jakoby věřila, že on byl láskou jejího života nebo bez něj nemohla žít. Necítila potřebu se na něj vrhnout a začít ho líbat, kdykoliv se potkali na chodbě. Ale bylo ... byl to tak hezký pocit. Občas pochybovala, že její představy o lásce odpovídají skutečnosti, ale jestli to, co prožívala, byla láska, cítila se šťastná.


SEASONS

7. července 2013 v 7:30 | Lenča |  FOTKY
Jedno místo, které fotím kdykoliv tam jdu.

1. KAPITOLA

6. července 2013 v 17:01 | Lenča

"Ó můj bože," Dawnin obličej se rozzářil, "miluju tuhle písničku."

"To není možný!" Luke na ni překvapeně zíral. "Ty znáš The Kooks?" I Dawn nevěřícně otevřela pusu.

"Mám je nejradši. Myslím, že jsem zatím nenarazil na nikoho, kdo by je znal."

"To ani já," usmál se Luke. "Můj bratr poslouchá cokoliv, co hrajou v rádiu. Dokonce se mu líbila i ta děsná písnička od Floridy."

"Ne, nelíbila," pochybovala Dawn.

"Hej, Jakeu, pojď sem."

"Co je?" ptal se Jake a vypadal nadšeně z toho, že spolu jeho nejlepší kamarádka a jeho bratr tak dobře vycházejí. "Candice jde bowling ještě líp než mně."

"To není tak těžký," posmíval se mu Luke. "Tady Dawn mi nevěří, že se ti líbila písnička Whistle."

"No, byla dobrá. Chytlavá," přiznal. Luke se na Dawn zakřenil.

"Ale... vždyť je to směšný a ten text - víš vůbec o čem to je?"

"O píšťalách?" zeptal se zmateně. Otočila jsem se na Luka a když viděl můj pohled, oba jsme se rozesmáli.
"Píšťaly," šklebila jsem se. "když myslíš."

05 KNIHA, VE KTERÉ BYCH CHTĚLA ŽÍT

6. července 2013 v 13:11 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Most do země Terabithia, Katherine Paterson

U téhle kategorie jsem dlouho přemýšlela, co vybrat, protože o většině knížek, ve kterých bych chtěla žít, jsem psala už stokrát. A pak jsem si vzpomněla na Terabithii. Zbožňuju ten příběh. A film, který je podle něj natočený, je taky naprosto nádherný. Navíc tam hraje úžasnej Josh Hutcherson a Zooey Deschanel.

Líbí se mi ta představa, ten nápad, že můžeme vidět cokoliv chceme, stačí si to představovat. Už když jsem četla knížku, zdála se mi Terabithia nádherná a co teprve ten film. Je pravda, že to je dětská knížka, ale kdo říkat, že dětské knížky jsou jen pro děti? :)


PRÁZDNÉ MÍSTO. THE CASUAL VACANCY.

5. července 2013 v 19:39 | Lenča |  BOOKS
Přečetla jsem to. Po tom, co jsem se na knížku celé loňské léto těšila, mi trvalo "jenom" devět měsíců začít. A když jsem pak začala, měla jsem ji za den a půl přečtenou. V úterý jsem ji četla asi do dvou do rána, protože jsem nebyla schopná ji položit a jít spát, dokud nebude přečtená.

Prázdné místo je úžasná knížka, vážně se mi líbila. Probudila ve mě všechny možné různé emoce a pocity v čele se zmatkem. Hodně jsem u knížky brečela - myslím si, že pokud nemá člověk srdce z kamene, není schopný u tohohle nebrečet. Je to místy hodně smutné, hodně depresivní, hodně temné. Rozhodně jde o knihu pro dospělé, o knihu, která nemá až na svou autorku vůbec nic společného s Harrym Potterem.

Jo Rowlingová umí vyprávět, což musí vědět každý, kdo četl Harryho. A příběhy v Prázdném místů nejsou jiné. Jsou vyprávěny tak poutavě a zajímavě jak to jen tahle úžasná, geniální spisovatelka dokáže. Je tam spousta různých postav a snad všechny jsou hodně zajímavé. Spousta z nich je dost kontroverzních, dost rozporuplných. Jsou to postavy, o kterých byste řekli, že jde prostě o strašné lidi, o zlé lidi. Ale pak se dozvíte něco, co jste předtím nevěděli a dojde vám, že je nemůžete obviňovat za jejich chování.

Je tu spousta tragických příběhů. Nebudu spoilovat, ale asi nejvíc jsem soucítila s postavou Krystal. Už z prosté skutečnosti, že má stejně jako já malého bratříčka. A i když se - díkybohu - nemůžu plně vcítit do její situace, trochu ano. A snad taky proto jsem právě u jejích pasáží brečela úplně nejvíc.

JK Rowlingová v jednom rozhovoru řekla, že cítila potřebu napsat tuhle knihu. A ač to nejspíš bude znít zvláštně - když jsem ji četla, cítila jsem s ní jakoby takové spojení. Myslím, že se v knize odráží hodně věcí z autorčina života, jsou tam hodně znát všechny ty těžké věci, kterými si musela projít. A měla bych tisíc otázek, na které bych se ji chtěla zeptat.

Uf. Zase jednou dlouhá recenze. Vážně vám chci tuhle knihu doporučit. Nezaručuju, že se vám bude líbit. Ale mně se líbila. A určitě jsem ji nečetla naposled :)


04 KNIHA, KTERÁ MĚ ROZBREČÍ

4. července 2013 v 9:34 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Zápisník jedné lásky, Nicholas Sparks

Říkala jsem si, že bych napsala o Prázdném místu, ale myslím, že o tom se nedá říct, že mě jen rozbrečí :D Protože upřímně, brečela jsem u toho skoro celou dobu. A brzo o něm můžete čekat dlouhý článek. O něco méně a přece hodně brečím u TFIOS, ale o té už jsem psala :) Takže The Notebook!

Ten film jsem viděla několikrát a nejsem schopná u něj nebrečet. Už jsem taky psala o dvou dalších knížkách N.S., které jsem četla a nelíbili se mi. Nijak zvlášť. Ale Zápisník jedné lásky jsem jako film zbožňovala a tak jsem jeho autorovi dala ještě poslední šanci.

Pravdou je, že ta knížka není špatná. Předvídatelná, jistě, ale ne vyloženě špatná. Kdybych ji četla předtím než jsem viděla film, určitě by se mi líbila víc. Nebo možná ne. Ten film se mi zdál lepší. (Možná nebo možná ne je to kvůli tomu, že tam hraje Ryan Gosling :D) Myslím si, že knihy N.S. jsou dobrou předlohou pro filmy, ale asi bych je nenazvala dobrými knihami.

Přesto všechno jsem od jisté chvíle brečela. Hlavně na konci. Je to krásný smutný příběh. Ten nejkrásnější. A jestli jste neviděli ten film, podívejte se na něj :) I kdyby to mělo být jen kvůli Ryanovi ;)


03 KNIHA, KTERÁ MĚ ROZESMĚJE

4. července 2013 v 8:39 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Čarodějnice se nelíbaj, Hortense Ullrich

Uvažovala jsem o Zápiscích Georgie Nicolsonové, ale pravdou je, že mám ráda hlavně ten film (s názvem On je fakt boží!) a jako knížky mám mnohem radši sérii o Jojo, jejíž první díl se jmenuje Čarodějnice se nelíbaj. Od stejné autorky jsem kdysi dávno četla ještě 1000 důvodů, proč se nezamilovat; což je - aspoň pokud si vzpomínám - trilogie.

Ani nevím, kolik má tahle série dílů a nevím, jestli jsem je vůbec četla všechny. Je to celkem dávno a jeden díl mám i doma. Jojo je tak trochu blázen, ale kdo ne? :D Právě proto je tak skvělou postavou. Četla jsem to tak ve věku 12-15, což je aspoň podle mě přibližně věková kategorie, které je série určena, ale myslím si, že bych se nenudila ani kdybych to četla teď :D

Škoda, že to nebylo zfilmováno. Mělo by to být zfilmováno, mohl by to být dobrý film ;)


02 NEOBLÍBENÁ KNIHA

2. července 2013 v 8:38 | Lenča |  30 DAY BOOK CHALLENGE

Škola noci, PC Cast + Kristin Cast

Překvapivě bylo úplně nejjednodušší vybrat knihu do téhle kategorie. Jistě bych našla víc takových, co se mi nelíbilo, ale tahle mi uvízla v paměti a taky se mi nelíbila vážně hodně. A to jsem (kvůli tomu, že o tom kámošky nepřestaly mluvit :D) byla ochotná přečíst snad čtyři díly z dvanácti nebo kolik jich má.

Ještě než jsem přečetla první díl, se mi líbila skutečnost, že ty knížky píšou společně matka s dcerou. Bohužel jsem pak udělala tu chybu, že jsem si to přečetla a ztratila veškeré iluze :D Hlavní postavu, Zoey, jsem od začátku neměla moc ráda - jasně, nemůže se rozhodnout, ale i tak - chodit s třema klukama najednou už je trochu moc :D Ale třeba Heatha jsem nesnášela ještě víc než ji. Děj celé série vůbec nedává smysl a nechápu jak nebo proč vůbec napsali tolik dílů. Jakoby už ten první nebyl dost děsnej :D

Takže, pokud můžete, vyhněte se těmhle knížkám obloukem :D


PRÁZDNINY.

1. července 2013 v 8:27 | Lenča |  MY THOUGHTS
Je to tady! Je to vůbec možný? (: Jsem naprosto nadšená. A i když nemám nijak obrovské plány, mám detaily - drobné plány, které jsou velkými jen pro mě a právě proto tak úžasnými.

Dneska vyrážím ven s kámoškou a těším se, protože se vidíme jednou za rok a ať už budeme bloudit nebo nakupovat nebo cokoliv jiného, bude to zábava :D

A příští týden jedeme do Prahy. Nemůžu se dočkat :) Nakupování a chození po tom krásném městě. Bude to super.

Prázdniny mi připomněly jak moc ráda natáčím videa a fotím a jak mi chybí, když to nedělám. A taky čtu. Tak moc teď čtu a jsem ráda. Přečetla jsem první díl Deníku princezny a i když se mi to ze začátku nezdálo tak dobrý jak film (ten film vážně miluju :D), zalíbilo se mi to a určitě budu číst i další díly. A taky znovu čtu Anna and the French Kiss, protože... k tomu není potřeba mít důvod, ta knížka je nejúžasnější (:

Užívejte si prázdniny a zatím pa!