ZPĚTNÝ POHLED NA MATURITU A PÁR RAD.

1. května 2018 v 16:06 | Lenča |  MY THOUGHTS
Už jsou to čtyři roky, co jsem maturovala. Tak jsem nad tím přemýšlela, a řekla jsem si, že když je to teď pro některé z vás aktulní, mohla bych takhle zpětně napsat článek o maturitě.

Na začátek chci říct jednu věc, kterou uslyšíte málokdy, protože většina lidí, co má maturitu za sebou vám spíš řekne, že to bylo v pohodě a že to je fraška atd. Ani náhodou bych nechtěla dělat maturitu znova. Nikdy jsem nebyla tak nervózní jako v den své maturity, dokonce ani u státnic ne. Nejde ani o to, že by to bylo tak těžké, to fakt ne - podle mě za to můžou tak trochu učitelé a celkově ten tlak, co je na vás vyvíjen. Mám pocit, že to tak je na většině škol - učitelé s tou maturitou pořád straší. A možná zbytečně.

Večer před maturitou nebo v den maturity už se neučte! Už se toho moc nenaučíte, lepší je si v těch posledních chvíli radši už trochu oddechnout, podívat se na film, pořádně se vyspat, projít se, uvařit si čaj a dát si nohy nahoru.

Nejhorší je nervozita. A když tam pak čekáte s ostatními nešťastníky, kteří jsou třeba ještě nervóznější než vy, na klidu to nepřidá. Snažte se ale zůstat v pohodě. Třeba se procházejte po škole, dělejte dřepy, poslouchejte hudbu. A pak tam nakráčejte s hlavou vzhůru, však už to nějak dopadne. Jak říkám, pro mě ta nervozita byla nejhorší.

Začínala jsem češtinou, což byl super začátek, protože naše paní učitelka byla ta nejlepší a protože v češtině jsem si věřila. Vytáhla jsem si Proměnu, což nebyla ani ta nejlepší, ale ani nejhorší možnost a zvládla jsem to v pohodě. Angličtinu jsem si užila a uklidnila se jí. Celé se to ale tak trochu rozpadlo u ZSV, kde jsem si vytáhla otázku, o které jsem toho opravdu moc nevěděla a i když jsem nakonec dostala dvojku, odešla jsem z té zkoušky s hodně špatnými pocity, protože jsem se cítila, že jsem to vůbec nezvládla. No a dějepis, to nejlepší nakonec. Jak říkám, vynervovalo mě ZSV a než jsem do té místnosti naposledy vešla, cítila jsem se fakt hrozně. Ale stačilo si vytáhnout onu otázku číslo 1, a všechno to ze mě spadlo. První světovou válku jsem znala nazpaměť. Upřímně, nevím, jak by to dopadlo, kdybych si tehdy vytáhla něco horšího, ale asi bych to zvládla.

I vy všichni, které vás to v následujících dnech a týdnech čeká taky, i vy to zvládnete. Stačí se trochu učit a pokud jste nerváci, snažit se co nejvíc uklidnit.

Hodně štěstí :)

 


Komentáře

1 Ginger White Ginger White | Web | 1. května 2018 v 16:51 | Reagovat

Maturovala jsem před třemi roky a také bych to znovu absolvovat asi nechtěla. Byla jsem příšerně nervózní - v té době jsem ještě kouřila a ráno jsem vytahala snad půlku krabičky.

Přišla ale první zkouška a ze mě to nějak tak spadlo a ty další už jsem byla v pořádku. Nakonec jsem se dozvěděla, že dokonce i zkoušející byli překvapení, jak jsem byla v klidu, jako by o nic nešlo. :)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. května 2018 v 17:05 | Reagovat

A ještě bych dodala, že kdo nezvládne čekat sám, tak je super se začít s lidma bavit o něčem úplně nesouvisejícím se zkouškou. To se mi osvědčilo na vysoké - když jsme seděli před zkouškou, tak jsme sice neodolali a debatovali o otázkách, ale jakmile jsme začali mluvit o něčem nestudijním, hrozně to pomohlo, odvedlo to myšlenky a všechno. A myslím, že maturita je horší než státnice proto, že když člověk neudělá na poprvé státnice, tak se toho nemění zase tolik. O půl roku si prodlouží studium, případně o rok, pokud to jinak nejde, ale většina lidí už stejně v posledním ročníku moc studia nemá, spousta jich chodí do práce a život povedou v podstatě takový, jaký byl. A navíc se to každoročně týká spousty lidí a vlastně nikomu nepřijde zase tak zvláštní jít na další pokus u státnic. Ale když člověk neudělá maturitu v prvním termínu, tak se to s ním táhne, má prázdniny v háji, všichni to ví, pro všechny to strašně moc znamená, nemá pořád nic a atmosféra je zkrátka úplně jiná.

3 mojeverse mojeverse | Web | 1. května 2018 v 18:32 | Reagovat

Já maturovala před čtyřmi roky a před rokem státnicovala. Stánice mi přišly mnohem více ok!
Před ústní maturitou jsem si vyzula lodičky a skákala po chodbě alá piruety, abych se odreagovala.. a pak jsem málem maturovala bez bot.

4 Lenka Lenka | E-mail | Web | 2. května 2018 v 20:15 | Reagovat

[1]: No jo, každý má něco. Já většinou v nervozitě jím, ale vím, že v den maturity jsem ani jíst nebyla schopná :D

[2]: To jo no, když se řeší jen ta samotná zkouška, tak je to ještě víc stresující. A s tou maturitou máš pravdu, je to v tomhle smyslu hodně velký tlak.

[3]: Jojo, já taky před čtyřma a před rokem :) To je dobrá strategie skákat po chodbě :D Pomohlo to?

5 zamotana zamotana | Web | 7. května 2018 v 16:21 | Reagovat

Mě teda čeká maturita až za dva roky, ale učitelé se nás snaží vyděsit už teď... Pokaždé, když někdo vyřkne slovo "maturita", začnou hovořit o pekle a učení a že s naším přístupem ji ani náhodou neuděláme, ale tak snad to tak děsivé nebude, když dodržím těch pár rad, třeba i pár svých spolužáků pošlu svým zpěvem zbavujícím nervozity hned po zkoušce do Bohnic... :)
Jinak mám zatím (pokud nenastane nějaký dramatický zvrat) v plánu úplně stejné předměty jako ty, tak snad to pak taky dopadne dobře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama