POLITIKA

ČERSTVĚ PO VOLBÁCH.

27. ledna 2018 v 16:46 | Lenča
Tak to máme. Miloš Zeman je znovu prezidentem, je rozhodnuto, změnit se už nic nedá a budeme to muset, chtě nechtě, přijmout. Zrovna, když píšu ten článek, tak mám zapnutou ČT24, kde zrovna mluví náš současný a bohužel taky budoucí prezident. Co vám budu povídat, jsem z toho zklamaná. Nemyslím si, že je Zeman dobrý prezident, nemyslím si, že by měl být nadále prezidentem a demokracie nedemokracie, ač uznávám, že prostě vyhrál, za svého prezidenta ho považovat nehodlám. Nehájí mé zájmy. Vlastně si myslím, že nehájí zájmy většiny z nás, ale teď, když si ho Česká republika zvolila, už nemá smysl to nějak dále rozebírat.

Myslím, že stačí si poslechnout ten jeho projev ve volebním štábu, který právě teď probíhá. Je to tak arogantní a povýšený člověk, že to ani není možné.

ZEMAN VS. DRAHOŠ

23. ledna 2018 v 17:51 | Lenča
Za pár dní tu máme druhé kolo prezidentských voleb a jak to dopadne je zatím docela ve hvězdách. Chtěla bych vám tu napsat nějaké svoje postřehy a názory, a pokud k tomu budete chtít něco říct, neváhejte. Pokud to nebudou nějaké agresivní nadávky, ale pořádné argumenty, ráda si je přečtu :)

A TAK VYHRÁL TRUMP.

9. listopadu 2016 v 10:35 | Lenča
Přijde mi až skoro neuvěřitelné, že jsem za celou tu dobu o amerických volbách nic nepsala. No ale dneska prostě musím, protože potřebuju ventilovat svoje myšlenky. Prostě... ráno, jsem se probudila, koukla na mail, šla si uvařit kafe a pak si vzpomněla, že už vlastně budou nejspíš výsledky voleb. No a taky, že jo, nebo aspoň téměř. Na idnes titulek něco jako "Trump má nakročeno k vítězství".

Nebyla jsem překvapená. Jen zklamaná. Před pár měsíci jsem byla ještě docela přesvědčená, že Hillary vyhraje. Ale v posledních týdnech jsem si už myslela, že to bude Trump. Doufala jsem, že přece ti lidi nejsou tak blbí, ale tak nějak jsem tušila, že jsou. Bohužel. Snažím se ty lidi pochopit, ale to je prostě nemožný. Řekněte mi někdo PROČ?!

Když se dívám na statistiky, kdo koho volil - 42% žen volilo Trumpa. Nechápu, opravdu nepochopím, jak může i jen jedna jediná žena toho chlapa volit. (Ne, že by tohle nějak omlouvalo mužskou část voličů, že ho volili.) Prostě, to jsou slepí nebo hluší nebo jim je jedno, že si právě zvolili chlapa, kterej nemá absolutně žádné morální hodnoty a vypustí z huby věci, které by neměl nikdy říct nikdo, natož prezident. Volilo ho přes polovinu křesťanů - jako, cože? Já sama jsem nevěřící, ale pokud vím, tak se křesťanská víra snaží hlásat dobro, a tohle vám připadne jako dobro?!

Amerika si zvolila prezidenta, který chce postavit zeď na hranici s Mexikem, značně rozvolnit zákony ohledně kontroly zbraní (například i zrušit zákaz zbraní ve školách), je proti svatbám gayů a radši ani nebudu začínat s jeho sexistickými názory a výroky. Vážně může tohle připadat Američanům jako někdo, kdo udělá Ameriku znovu skvělou? Je to obrovský krok zpět a obrovský krok špatným směrem.

MŮJ HLAS BYL ZELENEJ.

29. října 2013 v 8:00 | Lenča
Volby dopadly tak jak dopadly, výsledky všichni známe, a vzhledem k tomu, že si stěžuju každému, s kým se v posledních třech dnech bavím, nemám už tak velkou potřebu stěžovat si ve článku. Stejně to nemá smysl. Udělala jsem, co jsem mohla. Šla jsem volit, strávila jsem spoustu času přemýšlení nad tím, koho budu volit, přesvědčila jsem svou mámu, aby šla volit! :D Takže ano, udělala jsem, co jsem mohla a jsem se sebou spokojená.

Tentokrát jsem volila naprosto nečekaně, protože i když jsem je předtím ještě nevolila, od jisté chvíle jsem sama sebe tak nějak považovala za voliče TOP 09 a nijak jsem se s tím tady na blogu ani nikde jinde netajila. Volila jsem je ve studentských volbách a byla jsem rozhodnutá, že je budu volit i v těch skutečných. Ale pak jsem nad tím začala trochu víc přemýšlet, udělala jsem si volební kalkulačku, ve které mi na prvním místě vyšli Zelení, pak Piráti a až zhruba se shodou 60% pak TOP 09. A čím víc informací jsem si o Straně zelených sháněla, tím víc jsem zjišťovala, že jsou mi jejich názory vlastně asi nejbližší.

Zhruba týden jsem měla v obálce nachystané tři lístky - TOP 09, Zelený a Piráty; a nemohla jsem se rozhodnout. Musím říct, že po tom, co jsem o těchle svých třech možnostech řekla babičce a ona mi doslova řekla, ať Piráty nevolím, jsem měla silné nutkání je volit právě jen kvůli tomu. Ale volit někoho jen proto, že vám někdo řekne, abyste je nevolili, je stejná hloupost jako volit někoho jen proto, že vám to řekne někdo jiný.


Ještě v den před volbami jsem váhala mezi TOP 09 a Zelenýma a úplně jsem se rozhodla vlastně až v pátek. A cítila jsem se vážně zvláštně, že nebudu volit TOP 09. Jenže když jsem pak tak uvažovala a říkala si, že je tolik lidí volí jen kvůli Karlovi, přišlo mi to docela hloupé. Taky mám Schwarzenberga ráda. Chtěla jsem, aby byl naším prezidentem místo toho debila (kdyby něco, žiju ve svobodném státě, takže ho můžu nazývat jak chci). Líbí se mi Karlovy názory a tak vůbec. A to, že jsem je nevolila, není způsobeno tím, že by se mi jejích názory a program přestaly líbit.

Hlavně díky volební kalkulačce a výsledku z ní, jsem si uvědomila, že to, co je pro mě nejdůležitější, má ve svém programu někdo jiný. Takže tak. I 3% jsou dobrá :) Jestli chcete článek skončený pozitivním postojem, tak neklikejte na celý článek :D

JEŠTĚ NAPOSLED.

24. října 2013 v 18:23 | Lenča
Sice jsem článek o volbách i na téma týdne psala, ale dneska mám tak šíleně pesimistickou náladu, co se voleb týče a taky jsem si právě pročítala články na TT a uznala, že musím ještě jednou napsat.

Takže, jsem rozhodnutá, koho zítra budu volit. A v mé volbě mi dost pomohla moje rostoucí nenávist k té osobě, která si říká náš prezident. Nechci vám radit, koho máte volit, to si musíte rozhodnout sami. Ale pokud jste občanem České republiky a už vám bylo osmnáct, jděte PROSÍM k těm volbám.

Nemáte koho volit?
Nevím přesně jak je to v kterém kraji, ale u nás v Olomouckém kandiduje 18 stran a je tam několik takových, které jsou podle mě dobrou možností. Určitě tam najdete někoho, kdo minimálně není zas tak hrozný. Mimochodem, pokud jste nerozhodnutí - doporučuju tenhle moc pěkně napsaný článek.

#VOLÍM ANEB PROČ CHODIT K VOLBÁM.

21. října 2013 v 13:49 | Lenča
V roce 1948 měli lidé u voleb jedinou možnost - volit komunisty. I když se nám dnes může zdát, že nemáme na výběr a ano, nejspíš žádná ze stran není bez chyb, máme možnost výběru.

A taky máme informace. Před 50 lety bych nemohla tak jako dnes prostě zajít na google a najít si, co potřebuju. Nemohla bych si to ani přečíst v novinách nebo poslechnout ve zprávách.

Jsem vážně ráda, že žiju v dnešní době a vděčná za objektivní přístup k informacím. Já vím, pokud jde o politiku, není to tak snadné. Nevíme, co se děje tam, kam běžný člověk nevidí - uvnitř stran. Záleží na nás komu a čemu budeme věřit. Důležité je nevidět jen jednu stranu mince, ale podívat se ze všech úhlů. A pak se rozhodnout. Rozhodovat se mozkem. Anebo srdcem. Nebo nejlépe snad kombinací obojího. Rozmyslete si to dobře, protože i když se někdy zdá, že je to úplně zbytečné, pořád je to důležité.

Tak jo, běžte prosím volit. Záleží na tom. Na každém hlasu.

"ZA KOMUNISTŮ SE ŽILO LÍP."

10. října 2013 v 15:46 | Lenča
Občas mám problém tak nějak rozumně brát názory, které jsou opačné než ty moje. Ale i když je to těžké, skoro vždycky se mi to více méně daří. Je ale jedna věc, kterou asi nikdy nepochopím a nebudu schopná respektovat. A to je názor, že za komunistů se žilo líp. Jasně, já vím, já jsem to nezažila a jsem neskutečně vděčná, že jsem to nezažila a nechci, aby se historie opakovala. A bojím se, že se to někdy v budoucnu stát může.

Čím víc se učím a čím víc o tom období čtu a vím, tím méně jsem schopná pochopit lidi, co i po tom všem dnes volí komunisty.

Já mám ráda svobodu - vážně MILUJU SVOBODU a právě ona je pro mě jedním z nejdůležitějších aspektů života. A rozhodně si nemyslím, že by se tu v dnešní době žilo tak zle, abych já nebo kdokoliv jiný měl důvod se chtít své svobody vzdávat.


Bydlím v oblasti Česka, kde je jedna z nejvyšších nezaměstnaností a přesto je tu dost pracovních příležitostí. Ovšemže ještě studuju a dlouho studovat budu, protože to dělám ráda, ale když jsem i já - největší lenoch světa :D - byla schopná si přes prázdniny něco vydělat, tak mi proboha neříkejte, jak lidi nemůžou pracovat, protože žádná práce není. Můžete se mnou nesouhlasit, ale myslím si, že tu nejsou zas takové problémy jak si všichni myslíme.

Ale víte, i kdyby byly, radši budu mít problémy se sháněním zaměstnání a nebudu si žít v největším luxusu než abych se vzdala své svobody.

V těchhle volbách volím TOP 09, protože jim věřím. Ano, pořád jim věřím. Je to strana, která prosazuje zavedení školného, ale není to bezdůvodně. Není to jen tak, aby nám komplikovali život. Narozdíl od některých jiných stran neslibují, že bude všechno perfektní. Však uvidíme jak sociální demokracie splní všechny ty jejich "krásné" sliby, protože je jasné, že to budou právě oni, kdo ve volbách vyhraje.

Ať si o tom každý myslí, co chce, ale já jsem ráda, že ve studentských volbách dostala nejvíc hlasů právě TOP09. Dává mi to aspoň jistou naději.

Nevím, do jaké míry se vy - čtenáři mého blogu, zajímate se o politiku, ale ať je to jak chce - já o tom psát musím :)

ACH JO. (NEBOLI ČR V HÁJI.)

28. ledna 2013 v 6:24 | Lenča
Jsem tak hrozně zklamaná. A i když bych raději psala o čemkoliv jiném, nejsem schopná psát o ničem jiném. Tak trochu jsem čekala, že Zeman vyhraje, ale pořád tam byla nějaká naděje... byla jsem tak pyšná na naši republiku, když jsme z prvního kola poslali dál Schwarzenberga. A nejsem ani schopná popsat jak jsem v téhle chvíli zklamaná. Nechápu lidi, vážně nechápu. Nikdy jsem netvrdila a ani si nemyslím, že je Schwarzenberg bez chyby, ale proti Zemanovi?! Ano. Proti Zemanovi je to dokonalost sama.

Možná se chovám dětinsky a klidně mi řekněte, že žijeme v demokratickém státě a že to tak prostě je, ale mým prezidentem tenhle člověk nikdy nebude. Přála jsem si, abychom konečně měli prezidenta, za kterého bychom se nemuseli stydět. Za tohohle se už teď stydím ještě daleko víc než za Klause.

Vydržela jsem se v sobotu držet se od internetu i televize až do půl čtvrté a pak mi stačilo přihlásit se na twitter a bylo jasné, že je to v... někde. Twitter bylo to jediné, co mě aspoň částečně uklidňovalo, protože si tam všichni (včetně mě) zoufale stěžovali.

Chci to už přestat řešit. Přecejen, naštěstí u nás nemá prezident zas tak velké pravomoce. Jen nás bude reprezentovat. Už jsem říkala, že ty dva a půl miliony Čechů, co ho volili, prostě nechápu? Nejvíc mě "pobavilo", když Klaus řekl, že láska a pravda vyhrála nad nenávistí a lží. To myslí vážně? Stal se pravý opak.

VOLBY PREZIDENTA #4

10. ledna 2013 v 17:17 | Lenča
Ahoj:)
Už zítra a pozítří proběhnou volby prezidenta a i když už jsem o nich psala až moc, nemůžu si odpustit ještě jeden článek. (No, pravdou je, že před druhým kolem o tom budu psát jistě zase.) A taky, od článku, který jsem psala v listopadu se něco málo změnilo, takže hlavně proto.
  • O tom, koho budu volit mám víceméně jasno už od doby, kdy jsem se dozvěděla, že bude kandidovat. Karel Schwarzenberg. Jednoduše proto, že je z nich nejlepší. Má rozumné názory, se kterými ve většině případů souhlasím. Ten, kdo ho odsuzuje, většinou soudí jen podle toho, že špatně mluví, že je starý a podobně. Protože když ho opravdu posloucháte, možná zjistíte, že je to ve skutečnosti hodně přijatelný kandidát.
  • Ještě před měsícem jsem si myslela, že ani Jan Fischer není tak špatný. Ale čím déle, tím víc toho člověka za prezidenta nechci. Proč? Na první pohled se zdá jako vlastně dost dobrá volba. Spousta lidí mu zazlívá členství v komunistické straně, ale budiž - můj názor na komunisty je sice všechno, jen ne pozitivní, ale dokázala bych se přesto přenést. Jenže když ho slyším mluvit, zdá se mi, že všechno, co říká, jsou jenom nějaká prázdná a zpaměti naučená slova, která v podstatě nic neznamenají.
  • Dál je to Miloš Zeman, kterého jsem nikdy neměla ráda, ale už teď si myslím, že kdyby byl ve druhém kole proti Fischerovi, nejspíš volím jeho.
  • Vladimír Franz, který je pro mě osobně druhý nejlepší. Mluví celkem rozumně, ale zase - nemá s politikou zkušenosti.
  • Jana Bobošíková je ten poslední člověk, kterého bych volila. Každé její slovo je "perla".
  • Zuzana Roithová je v jistém smyslu její pravý opak, což ale neznamená, že bych ji chtěla volit, vůbec ne.
  • Jiří Dienstbier není zas tak špatný. Když včera mluvil v debatě, tak mi připadal hrozně agresivní, ale jinak nemá úplně špatné názory.
  • Přemysl Sobotka není nejhorší ani nejlepší. Popravdě řečeno jsem si na něj žádný zvláštní názor za celou dobu nevytvořila.
  • Táňa Fischerová vypadá jako sympatická paní, to rozhodně. Jenže prezidentkou by být nemohla.
Nakonec ještě jen připomenutí toho, co už jsem psala v minulém článku - jestli už můžete volit (případně pokud nebydlíte na Slovensku), běžte volit :) Byee

O DOSPĚLOSTI A VOLBÁCH (#3)

6. ledna 2013 v 20:42 | Lenča
Zítra mi bude devatenáct. Panebože, já jsem tak stará. A dělám si srandu. Tak trochu. Je zvláštní, že už je mi devatenáct. Necítím se jako devatenáctiletá. Ještě jsem si ani nezvykla na to, že mi je osmnáct. Někdy se ráda cítím dospělá. Vlastně se mi to líbí skoro pořád. Jsem tak ráda, že můžu volit. To je pro mě snad to hlavní. A tak nějak se mi líbí, že mě jako dospělou bere i má rodina, aspoň většina z nich. Když jsem u tety a ona mi nabídne víno, protože už jsem dospělá. Je to zvlíštní pocit.

Stejně tak to, že bych mohla dávno chodit na diskotéky a podobně, kupovat si alkohol a opíjet se. A přesto to nedělám. Proč? Protože nechci. Protože si nepotřebuju nic dokazovat. Protože si nemyslím, že k zábavě člověk potřebuje alkohol.


Ale jak už jsem řekla, nejvíc ráda jsem za to, že už můžu volit. Hlavně v těchhle volbách, u kterých jsem došla k názoru, že ač jsem ráda, že můžu volit prezidenta, bylo by možná lepší, kdyby přímé nebyly. A o to víc jsem ráda za svůj názor a za to, že k těm volbám půjdu a budu volit člověka, o kterém si myslím vím, že je z těch kandidátů nejlepší. A přestože se o to až překvapivě moc lidí snaží, můj názor mi nikdo nevezme.

Možná je Schwarzenberg starej, možná špatně mluví a bla bla, ale přesto je mnohem lepší než všichni ostatní kandidáti dohromady. Jestli se do druhého kola dostane Zeman a Fischer, tak nemám tušení, koho z nich budu volit. Agrrhh... ale už dost o volbách. Snad jen, pokud můžete jít volit, běžte. A dobře si rozmyslete, koho budete volit. Děkuji :D, musela jsem to říct.

VOLBA PREZIDENTA #2

12. listopadu 2012 v 17:12 | Lenča
Začnu těmi kandidáty, které rozhodně volit nebudu a že jich není málo. Je mezi nimi Jana Bobošíková, Jiří Dienstbier, Miloš Zeman, Zuzana Roithová, Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura. U každého z nich mám třeba naprosto jiné důvody. Většinou je to ale to, co by mělo rozhodovat snad nejvíc - nesouhlasím s jejich názory. Okamura, stejně tak jako zatím nezmíněný Vladimír Franz (který má narozdíl od Okamury aspoň docela rozumné názory), nemají s politikou zkušenosti. Někdo by mohl namítnout, že to je jenom dobře, ale podle mě by budoucí prezident určitě neměl být člověk naprosto politicky nezkušený.


Pravdou je, že je mi fuk, že je Okamura Japonec nebo že má Franz potetovanou hlavu. Přesto nechápu logiku některých lidí, kteří se tak moc snaží vyjádřit, že jim u kandidátů nezáleží na vzhledu, že jenom z tohoto důvodu chtějí volit třeba zrovna Franze a minutu na to řeknou, že Schwarzenberga by nevolili, protože je to "hnusnej starej dědek". To mi vysvětlete.

Podle anket má největší naděje Jan Fischer a co se něj týče, on by naší zemi neuškodil, ale nejspíš by jí ani nijak moc nepomohl. Možná to nakonec skončí tak, že mi ve druhém kole nezbyde nic jiného než volit jeho, protože je dost pravděpodobné, že pak (třeba proti Zemanovi) bude menším zlem. Mou první volbou ale rozhodně není.

Ohledně Přemysla Sobotky, o něm toho upřímně nijak moc nevím. Jeho názory nevypadají špatně, heslo kampaně ve stylu "nikdy jsem nebyl komunista" je sice trochu zoufalé, ale má pravdu - taky bych možná už podvědomě raději volila někoho, kdo komunistou nebyl... Pak je tu Táňa Fischerová, která je sympatická, je to žena a její názory jsou dobré, i když možná trochu moc naivní. Pro mě je jedním z těch lepších kandidátů, ale popravdě si ji na Hradě představit nedokážu, ani náhodou.

Nakonec bych taky měla konečně říct, kdo je mým oblíbencem, i když už to nejspíš vyplynulo z celého článku. Jistě se to může do ledna ještě změnit, ale v tuto chvíli bych volila Karla Schwarzenberga. Má zkušenosti s politikou a rozumné názory, se kterými ve většině případů souhlasím.

VOLBA PREZIDENTA #1

21. října 2012 v 21:52 | Lenča
Ahojte. Volba prezidenta se blíží a než o kandidátech a volbě jako takové začnu psát víc, chtěla jsem sem dát úvahu/článek, který jsem psala už kdysi dávno na téma, jaký by měl být prezident. Enjoy.
Hlavou státu by podle mě neměl být někdo, jehož názory jsou takové, jaké má pan Klaus. Prezident naší republiky nemá velké pravomoci a nemyslím si, že by ten příští nějak zásadně změnil tuto zemi, stejně jako ji nijak zásadně nezměnil Václav Klaus.

Jedna věc, které ale správný prezident musí být schopen, je vhodně reprezentovat zemi, kterou zastupuje. Ať už je celá záležitost jakkoliv absurdní, pokud se naše jinak nepříliš známá republika dostane na titulní strany světových novin kvůli "krádeži" spáchané vlastním prezidentem, něco není v pořádku. Prezident by měl být někdo, na koho by se v tomto ohledu občané mohli spolehnout a alespoň částečné si ho za jeho chování také vážit.

Pokud náš prezident bez jakéhokoli přijatelného vysvětlení odmítá tak naprosto prokázanou věc jako je globální oteplování, nemůže se nikdo divit, že se mu všichni tak jedině vysmějí. Samozřejmě je dobré mít vlastní názory a snažit se je prosadit. Člověk, který je na pozici prezidenta, se ale musí chvíli zamyslet nad tím, co vlastně říká nebo dělá než skutečně jedná.

VOLBY A TAK.

13. října 2012 v 23:08 | Lenča
Jen jedno slovo. Proč. V celé republice vyhrála na celé čáře ČSSD s komunisty v těsném závěsu. A u nás v Olomouckém kraji je to přibližně stejné. Are you f*ing kidding me? Pořád jsem ale ráda, že jsem mohla konečně jít volit a když to teď vidím, jsem ještě víc ráda, že jsem volila koho jsem volila, i když to ODS ani náhodou nepomohlo.

Víte, neberu nikomu sociální demokracii. Jasně, nevolila bych je, ale ještě bych to třeba dokázala pochopit. Ale komunisti?! Sakra, proč? Může mi to někdo vysvětlit? Snažím se být tolerantní a nezasahovat nikomu do jejich názorů, ale nevím jak vy, ale já to prostě nechápu.

Ale aspoň, že do senátu tady u nás (technicky ne u nás, protože patříme pod jiný obvod, ale to je jedno) dostal nejvíc hlasů ten nejlepší kandidát.

Dnes to u mě vypadá na ponocování, protože pořád čtu My Sister's Keeper a chci to už dočíst. Jinak jsem dnes přečetla asi 30 prvních stran z Fifty Shades of Grey. Nemám totiž ráda, když lidi kritizují to, o čem nic nevědí a tak jsem to začala číst, abych si z toho mohla dál dělat srandu :D Ale nešlo to. Ze začátku jsem se tomu jak je to děsný smála (hlavně těm obrovským podobnostem se Stmíváním) a pak mi došlo, že je to celé jedna velká ztráta času.

Dobrou noc xx

OBAMA vs. ROMNEY

4. října 2012 v 20:49 | Lenča
Než budu zase psát o naší politice, volbách a budoucím prezidentovi, musím jeden článek věnovat americkým prezidentským volbám, které se budou konat v listopadu.

No, nemám ráda Mitta Romneyho. Chtěla jsem původně napsat něco jiného, ale tohle to vystihuje zhruba stejně a je to vhodnější :D Víte, co je úplně příšerný? Já se tak hrozně snažím být tolerantní, protože taková být chci, jenže - a jistě má chápete - někdy je to fakt těžký. I když nebydlím v Americe a v podstatě mi na tom nemusí vůbec záležet, nechápu proč by někdo volil Romneyho. Obama je tak skvělý prezident. Je tolerantní, podporuje rovnoprávnost a záleží mu na lidech. A pak si klidně někdo s úsměvem nakráčí s tím, že Romney Obamu pěkně trumfnul. Nebo, že je sympatický. Panebože, komu na tom záleží? A mimochodem, Romney není sympatický. Ale i kdyby, je to fuk. To je to poslední na čem záleží.

Bude to znít divně, ale v tuhle chvíli bych řekla, že by mi víc vadilo, kdyby v Americe nevyhrál volby Obama, než kdyby u nás vyhrál někdo, koho bych nechtěla. Protože... všichni víme, jak to je s pravomocemi českého prezidenta. Nejsou moc velké. Ale o tom chci napsat samostatný článek. Jeden? Nebo deset :D To se uvidí.

Lalala... jdu se učit.
 
 

Reklama