TVORBA

DOODLES :D

24. února 2012 v 22:04 | Lenča
Konečně sem dám pár svých čmáranic. Až na oko, to je počátek kresby :D Momentálně se snažím naučit se kreslit části obličeje, protože jsem zjistila, že mi vůbec nejdou :D


Divná žába aneb co vzniká, když se nudím ve škole...

LA TOUR EIFFEL

5. září 2011 v 18:42 | Lenča
Obrázek Eiffelovy věže, který se mi vážně povedl. Myslím, že na něj koupím nějaký rámeček a schovám ho k Vánocům strejdovi, kterýmu se líbí všechny moje výtvory (včetně těch, které nejsou povedené ani zdaleka tak jako tenhle).

O VZTAHU ČECHŮ A ROMŮ

3. května 2011 v 14:12 | Lenča
Před nějakou dobou jsem v knihovně narazila na knihu, která sice vypadala nenápadně, ale zaujal mě její název. Šaj pes dovakeras, což romsky znamená Můžeme se domluvit. A tahle kniha mi vnukla nápad napsat úvahu na téma Čechů a Romů.

Ačkoliv se Češi snaží svou nenávist vůči Romům či rasismus vůbec všelijak vysvětlovat a obhajovat, ono to vysvětlit nejde. V mém okolí jsou různí lidé. Názory některých z nich jsou opravdu tak pitomé, že není ani možné je popsat. Když jsem tak pozorovala společnost ve svém okolí, všimla jsem si, že většina z nich o sobě tvrdí, že nejou rasisti - že jsou jen proti "cikánům". Ovšem tohle je rasismus, kamarádi... Říkám si, čím to je, že tak nesnáší Romy, ale třeba proti černochům nic nemají. Nebude to třeba tím, že černá rasa se v naší republice vyskytuje jen ojediněle?

Teď bych mohla psát o předsudcích. Často od lidí slyším, že jim kdysi Rom něco provedl a proto je teď nemají rádi. Ale to je přece absurdní. To je jako by nějaký cizinec řekl, že všichni Češi jsou vrazi, protože slyšeli, že jeden Čech někoho zabil. Nebo "Češi jsou zloději, protože jejich prezident tamhle ukradl pero." :D Hm?

Můžete říct, že Romové jsou výbušní, ničí věci a bývají agresivní k lidem. O některých to jistě platí, ale myslím, že ne jen o Romech. Špatní lidé se najdou všude, ale nemůžeme podle nich soudit celou společnost.

Zkuste se taky vcítit do samotných Romů, do jejich kůže. Dokážete si představit, jaké to asi je, když na vás denodenně lidi pokřikují hloupé nadávky, posmívají se vám a navíc vás označují jako cikány? Nehodlám tu obhajovat vandalismus, ale myslím, že se jim pak nemůžeme divit, že se jim pak nemůžeme divit, že si jím vylívají zlost.

Proto vás prosím, BUĎTE TROCHU TOLERANTNÍ! Nesuďte podle jednoho hned všechny a jsem si skoro jistá, že když se budete chovat správně, oni se tak budou chovat taky.

JAKO TŘPYTIVÉ KAŇKY NA ČERNÉM PAPÍRU

4. února 2011 v 20:04 | Lenča
Když si vezmu černý papír a snažím se kreslit obyčejnou tužkou, není nic vidět. To je logika. Proč bych taky normálně psala na černý papír? Ale když chci zpodobit noční oblohu, nehodí se žádný jiný papír lépe. Není těžké namalovat jasnou oblohu, v podstatě stačí udělat miliony bílých kaněk a velký kruh, nebo něco jiného podle toho v jaké je měsíc fázi.

Malovat zamračenou noční oblohu by mohlo být těžší. Bude tu stačit i bílý papír, ale nejméně dvě barevné tempery. Tmavě modrá barva zabírá na papíře tolik místa jako upovídaní turisté v centru Prahy. Černá ale připomíná déšť nad Prahou, který přiměje cizince se lehce stáhnout pod střechy budov.

Když jsem se před chvílí podívala z okna, viděla jsem ještě jiný druh noční oblohy. Není to ta nejhezčí, ale i tuhle musíme někdy přežít. Kdybych ji měla k něčemu přirovnat, nejspíš by to byla podivná omáčka ze školní jídelny. A z ní se spouští nekončící ledový déšť.

SLOH - ÚVAHA O STVOŘENÍ SVĚTA

9. prosince 2010 v 23:20 | Lenča
STVOŘENÍ SVĚTA
Žijeme den po dni, čas plyne. Střídá se den a noc, světlo a tma. A považujeme to za naprosto normální, běžné. Avšak pohledy na to, jak všechno, co nás obklopuje, vlastně vzniklo, se často dost radikálně liší.

Začátek knihy Genesis se snaží záhadu objasnit. První námitka ale vytane člověku na mysl hned, když Bible hlásá, že byl svět stvořen za pouhých šest dní. Svět přece nemohl vzniknout za šest dní. Když se ale zamyslíme, může nás třeba napadnout, že se jedná o metaforické vyjádření. Proč by v tomto případě den nemohl představovat milion, či spíše miliardu let?

První kapitola knihy První Knihy Mojžíšovy odpovídá na dost obtížně zodpověditelnou otázku. Kým a jak byl svět stvořen? Zatvrzelý ateista vám jistě odpoví jinak než věřící osoba. Názory jsou každý jiný, rozmanité jako sami lidé. Je skoro jisté, že ateisté budou vyprávět o evoluci a postupném vývoji opice ve člověka. A křesťan zase bude stát spíše za tím, co se píše v Bibli. Ale je to vážně tak jednostranné? Opravdu se musí vědecká teorie a biblický výklad navzájem vylučovat?

První den stvořil Bůh světlo. A z vědeckého hlediska vše začalo Velkým Třeskem. Je samozřejmé, že věřící připisují zásluhu Bohu a nevěřící stojí za tím, že všechno vzniklo samo od sebe. Ale není snad podstata věci stejná? Na světě žily opice, lidoopi a pak najednou přišel člověk. Jak je to ale možné? Jak se stalo, že ze zvířete byl zničehonic člověk?

Ať si o Bibli myslí, kdo chce, co chce, a i když se mi některé pasáže zdají trochu přitažené za vlasy nebo s nimi nesouhlasím, tahle kniha byla napsána před tisíci lety a přesto dnes nenajdete člověka, který by o ní alespoň neslyšel. Myslím, že se Bibli právem říká Kniha knih. "A viděl Bůh vše, co učinil, a aj, bylo velmi dobré."

Genesis 1

Pište vaše názory. Ať už jsou kladné, nebo záporné (:

TEN MŮJ SLOH.

31. října 2010 v 21:32 | Lenča
I já bych chtěla napsat knihu

Před několika lety, když jsem byla ještě poměrně malá, jsem snila, že až vyrostu, stanu se spisovatelkou. Pohádky jsem si začala vymýšlet hned poté, co jsem se dozvěděla, že bývají vymyšlené. A ve chvíli, kdy jsem se naučila psát, můj entuziasmus ještě stoupl. Přestože se od té doby leccos změnilo, některé sny přetrvávají pořád.

Postupem času mi přibývaly další přání a cíle, větší i menší. Třebaže je to nejspíš skoro nemožné, přála bych si napsat něco tak kolosálního, jako dokázala paní Rowlingová v podobě Harryho Pottera. Chtěla bych si vytvořit svůj příběh, nechat vzniknout vlastní pohádkový svět a dát dětem knihu, která by je skutečně zaujala. Nejobtížnější částí je najít motiv. Pokud ho jednoho dne objevím a opravdu napíšu knížku, nejdůležitější pro mě bude, aby obsahovala určité životní moudro či vysílala do světa nějakou zprávu.

Možná se mi nikdy nepodaří vydat knihu dost dobrou na to, aby mohla dobýt svět. Netuším, co se stane za pár let. S jistotou ale vím, že udělám, co bude v mých silách.

RUCE

30. října 2010 v 12:20 | Lenča
Rozhodla jsem se, že vám sem čas od času hodím nějaké moje obrázky, protože maluju a kreslím opravdu hodně a připadalo by mi divné se o tom s vámi nepodělit...

RUCE
Tyhle obrázky jsem kreslila někdy vloni v dubnu, těsně před operací slepáku. Ve skutečnosti vypadají trošku jinak, ale protože jsou nakreslené tužkou, musela jsem je trošku upravit, aby bylo vůbec něco vidět. Zkráceně: Je to úplně stejné, akorát jsou ty čáry tady výraznějši.
 
 

Reklama

Rubriky